6 کشور از جمله سعودی، مصر، امارات و ایران عضو گروه «بریکس» می‌شوند

رهبران بریکس از وزارتخانه‌های دارایی و بانک‌های مرکزی کشورهای خود خواستند تا امکان راه‌اندازی پلت‌فرم‌های تبادل پولی بر اساس ارزهای ملی را بررسی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، پنجشنبه 2 شهریور از توافق گروه «بریکس» بر سر پیوستن سعودی، امارات، مصر، ایران، آرژانتین و اتیوپی به این گروه اقتصادی از اول ژانویه 2024 خبر داد.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، رهبران بریکس از وزارتخانه‌های دارایی و بانک‌های مرکزی کشورهای خود خواستند تا امکان راه‌اندازی پلت‌فرم‌های تبادل پولی بر اساس ارزهای ملی را بررسی کنند.

کشورهای بزرگ دارای بازارهای نوظهور مانند چین، هند و روسیه، برای دعوت از پادشاهی عربی سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت جهان، و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله مصر برای پیوستن به بلوک بریکس با هدف گسترش نفوذ جهانی آماده می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، روز چهارشنبه رهبران برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در اجلاس این هفته در ژوهانسبورگ توافق کردند که گروه بریکس را گسترش دهند. این اولین تلاش برای گسترش این گروه از سال 2010 تاکنون است.

بلومبرگ به نقل از منابع خود گزارش داد که مصر نیز به همراه سایر کشورهای خاورمیانه برای پیوستن به این گروه اقتصادی دعوت شده است.

برخی از اعضای این گروه می‌‎گویند، گسترش گروه بریکس می تواند با تسلط G7 در جهان مقابله کند.

بیشترین تلاش برای گسترش این گروه عمدتاً توسط چین انجام می‌گیرد و در حالی که پیشنهاد توسعه و گسترش این گروه توسط چین با حمایت روسیه و آفریقای جنوبی همراه شد، هند و برزیل تا حدودی از توسعه آن نگران هستند.

هند از این نگران است که با بزرگتر شدن «بریکس»، این گروه اقتصادی به سخنگویی برای چین تبدیل می‌شود و برزیل که با کشورهای غربی رابطه مناسبی دارد، نگران است که توسعه و گسترش این گروه به رویارویی و دشمنی با غرب منجر شود.

از سوی دیگر، سعودی و مصر نیز به طور علنی موضع خود را در باره امکان پیوستن به گروه «بریکس» هنوز اعلام نکرده‌اند، اگر چه ریاض هیئتی را به این نشست اعزام کرده است.

بیش از 20 کشور جهان به طور رسمی قبل از اجلاس ژوهانسبورگ برای پیوستن به بریکس درخواست داده بودند.

بر اساس پیش‌بینی «بلومبرگ ايكونوميكس»، چنانچه سعودی و اندونزی به بریکس بپیوندند، این گروه تا سال 2040، تقریبا 44 درصد از اقتصاد جهانی را تشکیل خواهد داد که این درصد بیش از انتظار 21 درصد تولید ناخالص داخلی گروه G7 خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید