«مسام»: 1149 سلاح انفجاری در باب المندب یمن کشف و خنثی‌ شد

تیم‌های پروژه پاکسازی به صورت دوره‌ای چنین عملیاتی را انجام دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خنثی‌سازی مین‌ها توسط پروژه پاکسازی مین‌های یمنی «مسام» در حالی انجام می‌گیرد که اخیرا در نتیجه دو انفجار بقایای جنگ در استان‌های حدیده و مأرب، دو غیرنظامی کشته و یک مهندس زخمی شدند.

«مسام» توسط پادشاهی عربی سعودی، عملیات جدیدی را برای انهدام و منفجر کردن بیش از هزار ماده منفجره باقی‌مانده از جنگ در منطقه باب المندب در جنوب غربی یمن، انجام داده است.

مسئولان این پروژه، پنج‌شنبه 2 شهریور طی توییتی در حساب کاربری خود در پلتفرم «ایکس» (توئیتر سابق) اعلام کردند: «تیم‌های تخصصی آن‌ها در مجموع 1149 مین، مهمات منفجر نشده و یک بمب دست‌ساز را در منطقه باب المندب انهدام و منفجر کردند.»

تیم‌های پروژه پاکسازی به صورت دوره‌ای چنین عملیاتی را انجام دادند، و مقداری مواد منفجره را خارج و جمع‌آوری کرده و سپس در فضایی باز و دور از مناطق مسکونی منهدم کردند.

این پروژه از زمان آغاز آن در یمن در اواسط سال 2018 تاکنون، موفق به پاکسازی و خنثی‌سازی بیش از 411 هزار مین، مهمات منفجر نشده و بمب‌های دست‌ساز در مناطق تحت نفوذ دولت به رسمیت شناخته‌شده بین المللی شده است.

اما با این وجود، در نتیجه دو انفجار بقایای جنگ در استان‌های حدیده و مأرب، دو غیرنظامی کشته و یک مهندس زخمی شدند.

دیدبان «سوابق مین‌های یمن»، که شمار قربانیان مین‌های کارگذاری شده در این کشور را مستندسازی می‌کند در توییتی اعلام کرد که احمد فیتینی عکیمی، 18 ساله و ماجد یحیی عمر، 30 ساله، بر اثر انفجار شیء جنگی در محوطه دیواره شهر در منطقه الدریهمی، جنوب حدیده، غرب یمن، جان باختند.

دیدبان افزود: «حادثه زمانی رخ داد که دو قربانی در حال جمع آوری ضایعات بودند که شیء عجیبی پیدا کردند که منفجر شد و باعث مرگ آنها گردید.»

دیدبان در توئیت دیگری نوشت: «مالک الشاعر، مهندس حوزه مین‌زدایی، حین انجام عملیات مین‌زدایی در منطقه رغوان، استان مأرب، بر اثر انفجار مین به جراحات دچار شد.»

دیدبان یمن گفت، کارگران در زمینه پاکسازی و مین‌زدایی به دلیل کمبود ابزار ایمنی و تجهیزات کار با چالش‌های بزرگی روبرو هستند، علاوه بر این که «حوثی‌ها مین‌های ساخت محلی و وسایل استتار را با استفاده از فناوری‌های پیشرفته بکار می‌گیرند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید