وزیر خارجه سعودی: به دنبال همکاری بیشتر با کشورهای «بریکس» هستیم

وزیر خارجه سعودی گفت که ریاض دارای قابلیت‌ها و توانایی اقتصادی گسترده‌ای است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی، پنجشنبه 2 شهریور با بیان اینکه ریاض به دنبال همکاری بیشتر با کشورهای «بریکس» است، گفت که پادشاهی عربی سعودی «ابزارهای موثر و نقشی مسئولانه» در دستیابی به ثبات در بازارهای انرژی دارد.

بن فرحان در سخنرانی خود در نشست گروه «بریکس» در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی، بر تداوم نقش سعودی به عنوان یک منبع مطمئن و قابل اعتماد برای تامین انرژی تاکید کرد.

او همچنین خاطرنشان کرد که سعودی با گام‌هایی «مطمئن» به سمت دستیابی به اهداف جهانی و توسعه پایدار پیش می‌رود و از ابزار و قابلیت‌های اقتصادی فراوانی برخوردار است.

بن فرحان گفت: «ما به اصل احترام به حاکمیت و استقلال کشورها و حل‌وفصل اختلافات از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز اهمیت می‌دهیم. سعودی به مسئولیت‌های خود برای حفظ همکاری‌های بین‌المللی اعمال کند».

وزیر امور خارجه سعودی در خصوص روابط با کشورهای بریکس، گفت: «پادشاهی عربی سعودی از روابط راهبردی با کشورهای بریکس برخوردار است و ما مشتاقانه به دنبال همکاری بیشتری هستیم».

سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی امروز پنجشنبه اعلام کرد، گروه کشورهای بریکس خواستار عضویت 6 کشور سعودی، مصر، امارات، آرژانتین، ایران و اتیوپی شدند.

بحث در مورد گسترش عضویت در این گروه که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است، در راس دستور کار نشست سه روزه قرار گرفت که امروز پنجشنبه به پایان می‌رسد.

اگرچه کشورهای عضو بریکس قبلاً حمایت خود را از گسترش این بلوک اعلام کرده بودند، اما در مورد تعداد و نحوه الحاق میان رهبران این گروه اختلاف نظر وجود دارد.

اعضای جدیدی از اول ژانویه 2024 به طور رسمی عضو بریکس خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید