مذاکرات عراق و ترکیه درباره حق‌آبه بغداد از دجله و فرات

عراق از سال 2003 در نتیجه سیاست‌های آبی اتخاذ شده توسط ترکیه و ایران که با تغییر مسیر انشعابات و ساخت سدهای غول پیکر در مسیر رودخانه‌های مشترک با این کشور همراه بود، دچار کاهش سطح آب در رودخانه‌های خود و بحران خشکسالی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، سه‌شنبه 31 مرداد تاکید کرد که با هاکان فیدان، همتای ترکیه‌ای خود درباره حق‌آبه بغداد از آب رودخانه دجله و فرات که سرچشمه آنها در ترکیه است، گفت‌وگو کرده است.

فواد حسین گفت که وزیر خارجه ترکیه تشکیل یک کمیته دائمی برای بررسی پرونده آب بین دو کشور را پیشنهاد داده است.

رودهای دجله و فرات که از سوريه و عراق عبور می‌کنند از كشور تركيه سرچشمه می‌گيرند و سپس در مرز ايران با پيوستن به رودخانه كارون، شط العرب را تشكيل می‌دهند.

روابط با ترکیه گسترده و مستمر است

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، فواد حسین گفت: «ما یک دیدار مهم و کاربردی با وزیر خارجه ترکیه داشتیم و روابط عراق و ترکیه برای هر دو طرف مهم است، ما به این گستردگی روابط با آنکارا اهمیت می‌دهیم و جون این روابط گسترده و مستمر است گاهی اوقات نیز پیچیدگی‌هایی را برجسته می کند و رسیدن به راه حل از طریق گفت‌وگوها برای ما یک اصل اساسی است».

وزیر خارجه عراق همچنین افزود که روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور در حالت تشدید مداوم است.

وضعیت امنیتی هسته اصلی گفت‌وگوها است

وزیر خارجه عراق به وضعیت امنیتی و نظامی و حضور نظامی ترکیه در عراق اشاره کرد و گفت: «این موضوع در مرکز گفت‌وگوها قرار داشت».

فواد حسین افزود: «ما به قانون اساسی عراق متعهد هستیم و هیچکس اجازه ندارد از خاک عراق برای حمله به همسایگانش استفاده کند».

وحدت و حاکمیت عراق جزو اصول ماست

وزیر خارجه ترکیه نیز با بیان اینکه حفظ تمامیت ارضی، یکپارچگی و حاکمیت عراق یکی از اصول ماست و در آینده نیز به آن پایبند خواهیم کرد، افزود: «نباید نسبت به چالش «پ.ک.ک» در برابر حاکمیت عراق بی‌تفاوت بمانیم».

عراق از سال 2003 تاکنون در نتیجه سیاست‌های آبی اتخاذ شده توسط ترکیه و ایران که با کاهش نرخ رهاسازی، تغییر مسیر انشعابات و ساخت سدهای غول پیکر در مسیر رودخانه‌های مشترک با این کشور همراه بود، دچار کاهش سطح آب در رودخانه‌های دجله و فرات شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید