تاکید بریتانیا بر پاسخگو کردن نیروهای ارتش و پشتیبانی سریع متخاصم در سودان

جنگ در سودان تاکنون به آواره و بی‌خانمان شدن نزدیک به 5 میلیون نفر و کشته شدن حدود 5000 غیرنظامی منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به ادامه خونریزی در سودان در نتیجه درگیری‌هایی که از حدود 5 ماه پیش میان نیروهای ارتش و پشتیبانی سریع این کشور رخ داده، بریتانیا طرفین متخاصم را مسئول بحران دانسته و به پاسخگو کردن آنها تهدید کرد.

اندرو میچل، وزیر امور آفریقایی در وزارت خارجه بریتانیا، سه‌شنبه31 مرداد طی بیانیه‌ای اعلام کرد:«ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو(حمیدتی)، کشور را به جنگی ناموجه کشاندند و در این رابطه پاسخگو خواهند شد».

جنایت‌های گسترده

این مقام بریتانیایی همچنین تاکید کرد که کشورش عمیقا نگران مقدار فزاینده‌ای از شواهد ارتکاب جنایت‌های گسترده علیه غیرنظامیان در سودان است». او همچنین ادامه و گسترش خشونت‌ها در سراسر سودان و کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان را «هولناک» توصیف کرد.

معاون وزیر امور خارجه بریتانیا ضمن هشدار مبنی بر این‌که «حمله عمدی علیه مردم غیرنظامی یک جنایت جنگی است» از طرف‌های متخاصم درگیر خواست در چارچوب قوانین بین‌المللی بشردوستانه به تعهدات خود جهت محافظت از غیرنظامیان عمل کنند. وی همچنین تاکید کرد که نیروهای مسلح و پشتیبانی سریع سودان باید امدادرسانی و دسترسی به کمک‌های بشردوستانه را در این کشور فراهم کنند.

این مقام بریتانیایی همچنین از شرکای بین‌المللی خواست تا در اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از دستیابی طرف‌های درگیر به کمک مالی و تسلیحاتی، به کشورش بپیوندند.

درگیری نظامیان در سودان

درگیری‌های نظامی سودان در 15 آوریل در حالی آغاز شد که گفت‌وگو بین نیروهای نظامی و غیرنظامی برای بازگشت به روند دمکراتیک و ادغام نیروهای مسلح در جریان بود.

در روزهای آغازین درگیری، هرج و مرج بر پایتخت، خارطوم، سایه افکند و بسیاری از مناطق شاهد سرقت و غارت بود.

در سایه ادامه این درگیری‌ها بحران انسانی در کشوری که خود از فقر رنج می‌برد، به مراتب بیشتر شده و بسیاری از زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی تخریب و مختل شدند، و کمک‌های غذایی و سایر کمک‌ها قطع شد.

همچنین نزدیک به 5 میلیون نفر در نتیجه درگیری‌هایی که جان حدود 5000 غیرنظامی را گرفته، آواره و بی‌خانمان شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید