السودانی: به هیچ گروه و کشوری اجازه ناامن‌کردن عراق را نمی‌دهیم

عراق از سال 2003 با مشکل کاهش نسبت ورودی آب به دو رودخانه دجله و فرات به‌دلیل سیاست‌های آبی ترکیه و ایران مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که دولت او به هیچ گروه یا کشوری اجازه ناامن‌کردن کشورش و مداخله در امور داخلی عراق را نمی‌دهد.

السودانی، چهارشنبه، 1 شهریور در دیدار با هاکان ویدان، وزیر خارجه ترکیه در بغداد گفت که موضوع امنیت و ثبات عراق، اولویت اول دولت وی است.

او تصریح کرد که بغداد به هیچ گروهی اجازه استفاده از خاک عراق علیه همسایگان را نمی‌دهد.

نخست‌وزیر عراق همچنین خواستار همکاری و فعال‌کردن کمیته‌های امنیتی مشترک با ترکیه و تاکید بر گفت‌وگو بجای اقدامات یکجانبه شد.

پرونده آب

السودانی با اشاره به ضرورت هماهنگی میان عراق و ترکیه درباره مسائل منطقه‌ای و اتخاذ مواضع مشترک در راستای منافع مردم دو کشور، از طرف ترکیه‌ای خواست به رهاسازی سهم آب عراق از رودخانه فرات اقدام کند.

او اهمیت توافق‌های پیشین با آنکارا پیرامون مسئله آب و حفظ حقوق دوجانبه در این زمینه را یادآور شد.

پیش از این برای حل‌وفصل مشکل سهم آب از دو رودخانه دجله و فرات، بر تشکیل یک کمیته دائمی میان دو کشور توافق شده بود.

دفتر نخست‌وزیری عراق هم در اطلاعیه‌ای تاکید کرد که بغداد در رابطه با بررسی همه پرونده‌های اختلافی با ترکیه و حل آنها بر اساس همکاری و حسن همجواری آماده است.

وزیر خارجه ترکیه هم از آمادگی کشورش برای حمایت از عراق در همه زمینه‌ها سخن گفت و افزود که آنکارا بر حل مشکلات و اختلافات دو جانبه تاکید دارد.

عراق از سال 2003 با مشکل کاهش نسبت ورودی آب به دو رودخانه دجله و فرات به‌دلیل سیاست‌های آبی ترکیه و ایران از جمله تغییر مسیر رودخانه‌ها و سدسازی‌های عظیم مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید