اظهارات ضدونقیض فرانسه و الجزایر درباره گشودن حریم‌ هوایی برای حمله به نیجر

الجزایر با هرگونه مداخله نظامی خارجی در نیجر، همسایه جنوبی آن، مخالف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تدارک جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکوواس» برای مداخله نظامی در نیجر که زمان آن قبلا تعیین اما تاریخ دقیق آن اعلام نشده، برخی از کشورها از جمله الجزایر با متوسل شدن به گزینه نظامی برای مقابله با کودتایی که در اواخر ماه گذشته منجر به سرنگونی محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر شده مخالفت کردند.

به گزارش تلویزیون رسمی الجزایر، مقامات الجزایری، شامگاه دوشنبه، درخواست پاریس از این کشور جهت گشودن حریم هوایی آن برای فرانسه به‌منظور انجام عملیات نظامی در نیجر را رد کردند.

بنا به اعلام تلویزیون رسمی این کشور، الجزایر با هرگونه مداخله نظامی خارجی در نیجر، همسایه جنوبی آن، مخالف است و ترجیح می‌دهد از روش‌های دیپلماتیک برای بازگرداندن حاکمیت قانون اساسی در نیجر استفاده شود.

فرانسه تکذیب کرد

از سویی ارتش فرانسه اما در واکنش به چنین ادعایی از سوی الجزایر ارائه چنین درخواستی را تکذیب کرد و رئیس ستاد ارتش فرانسه سه‌شنبه 31 مرداد در اظهارات خود بیان کرد: «درخواستی برای استفاده از حریم هوایی الجزایر در عملیات نظامی مرتبط با نیجر ارائه نکرده‌ایم».

عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری الجزایر در اوایل ماه جاری نیز نگرانی کشورش را از هرگونه واکنش نظامی که ممکن است کل منطقه ساحل را شعله‌ور کند، ابراز کرد و گفت: «الجزایر از نیروی نظامی علیه همسایگان خود استفاده نخواهد کرد».

علت امتناع الجزایر

یک منبع آگاه دولتی الجزایر توضیح داد که کشورش نگران پیامدهایی مانند هجوم مهاجران به خاک خود است.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، به «رویترز» گفت: «ما با کودتا مخالفیم و با اقدام نظامی نیز مخالف هستیم، چرا که اوضاع متشنج نیجر و تنش‌ها در خارج از آن در منطقه ساحل را تشدید می‌کند.»

هنوز توضیحی درباره اینکه منظور الجزایر چه عملیات نظامی بوده، داده نشده است، اما پاریس قبلاً اعلام نکرده بود که برای سرنگونی شورای نظامی مداخله نظامی خواهد کرد و اکنون هرگونه درخواستی در این زمینه را رد کرده است.

روابط الجزایر و فرانسه

تنش‌ها بین الجزایر و فرانسه، قدرت استعماری سابق در این کشور، پس از آن بالا گرفته که روابط فی‌مابین آنها، به دلیل اختلاف بر سر وضعیت امنیتی منطقه ساحل و سایر مسائل کشورهای منطقه، اختلافات تاریخی و همچنین پوشش رسانه‌های فرانسوی در مورد امور الجزایر و مسائل مربوط به حقوق بشر تیره و در مرحله دشواری قرار گرفته است.

این موضع الجزایر همچنین در حالی مطرح می‌شود که حضور نظامی فرانسه در غرب آفریقا در بحبوحه موج کودتاها در منطقه ساحل از سال 2020 به طور فزاینده‌ای شکننده شده است.

نیروهای فرانسوی از مالی و بورکینافاسو رانده شدند و از کودتای 26 ژوئیه در نیجر، احساسات ضد‌فرانسوی در خیابان‌های نیامی اوج گرفته است.

این رخداد همزمان با افزایش نفوذ روسیه در منطقه همراه بود. فرانسه قبل از کودتا حدود 1500 سرباز مستقر در نیجر دارد.

بلوک غرب آفریقا «اکوواس» هفته گذشته اعلام کرد که در مورد یک تاریخ اعلام نشده برای مداخله نظامی احتمالی در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک توافق کرده است، تشدید این تنش‌ها می‌تواند منطقه فقیر و درگیرشده را بی‌ثبات‌تر کند.

این در حالی است که شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این اتحادیه مشارکت نیجر در تمامی فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید