افزایش دزدی و غارت در سودان به دنبال تداوم جنگ

ادامه درگیری پنج ماهه در سودان تاکنون به آوارگی بیش از چهار میلیون نفر در این کشور منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی ادامه جنگ برای پنجمین ماه در سودان، منابع خبری سه‌شنبه 31 مرداد از افزایش اعمال دزدی و غارت اموال عمومی و خصوصی در شهرهای بزرگ این کشور خبر دادند.

این منابع می‌گویند در بحبوحه گسترش اعمال سرقت و غارت در بسیاری از مناطق پایتخت، بازار جدیدی برای عرضع انواع و اقسام لوازم خانگی در دو طرف جاده خارطوم و شهر «واد مدنی» در جنوب پایتخت پدید آمده است.

بسیاری از سودانی‌ها بر این باورند که این کالاها که در این بازار جدید با قیمت بسیار ارزان عرضه می‌شود در واقع کالاهایی هستند که توسط افراد مسلح از مغازها و انبارهای دولتی دزدیده شدند.

اموال غارت شده

به گزارش خبرنگار «العربیه» در حالی که بسیاری از ساکنان خارطوم پایتخت سودان از غارت اموال خود شکایت می‌کنند، سارقان با ایجاد بازارهای در مسیر خارطوم به شهر «واد مدنی» وسایل و اموالی را که از مغازه‌ها غارت کردند به قیمت بسیار ارزان عرضه می‌کنند.

این کالاها چند برابر کمتر از قیمت بازار به خریداران عرضه می‌شود و وقتی که خریداران از فروشندگان این کالاها سئوال می‌کنند چرا قیمت‌ها اینگونه ازران است، پاسخ می‌دهند که اگر می‌خواهید بخرید نباید سئوال کنید.

اغلب مردم خارطوم از غارت اموال عمومی و خصوصی از جمله مغازه‌ها، خانه‌ها یا اتومبیل‌های خود در سایه تداوم نبردهای جاری شکایت می‌کنند.

محمد حسن خلیفه، یکی از ساکنان منطقه «بحری»، یکی از حومه‌های شمال خارطوم، به خبرنگار العربیه گفت: «تمام وسایل خانه من دزدیده شده است».

احمد عبدالعال، مالک یک فروشگاه لوازم برقی در مرکز خارطوم نیز تأکید کرد: «نمایشگاه و فروشگاه من کاملاً غارت شده است».

هفته گذشته نمایندگی خودرو «تویوتا» در سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از هزار خودروی جدید از فروشگاه‌های این شرکت و همچنین قطعات یدکی به سرقت رفته است.

چندین سازمان حقوق بشری بر اساس شهادت ساکنان، خارطوم پایتخت و منطقه دارفور، از تجاوز جنسی، سرقت، غارت اموال عمومی توسط افرادی مسلح خبر دادند.

ارتش سودان نیروهای پشتیبانی سریع را به ارتکاب این اعمال متهم می‌کند اما نیروهای پشتیبانی سریع این اتهامات را رد می‌کنند.

سازمان‌های بین‌المللی همچنین «غارت» دفاتر مرکزی و انبارهای خود را محکوم کردند، به‌ویژه پس از آن که برنامه جهانی غذا در ژوئن گذشته اعلام کرد که فروشگاه‌ها و دارایی‌های آن در العبید، پایتخت کردفان شمالی غارت شده است.

به گفته سازمان «اکلید» (ACLIAD) وابسته به سازمان ملل، نبردهای سودان که در 15 آوریل بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع آغاز شد و تاکنون به کشته شدن حدود پنج هزار نفر منجر شده است.

طبق این گزارش، ادامه درگیری پنج ماهه در سودان تاکنون به آوارگی بیش از چهار میلیون نفر در این کشور منجر شده است.

جنگ و درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بیشتر در خارطوم پایتخت و اطراف آن متمرکز شده است.

منطقه دارفور، نیز شاهد درگیرهای شدیدی بوده است به طوری که سازمان ملل متحد هشدار داد که آنچه دارفور شاهد آن است ممکن است به حد یک «جنایت علیه بشریت» برسد.

سازمان ملل از اینکه ممکن درگیری در دارفور ابعاد قومی بیشتری به خود بگیرد، هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید