حضور ناوهای جنگی ترکیه در بندر «الخمس» لیبی

دولت الدبیبه: شایعات در مورد امتیاز، تخصیص یا بحث استفاده از بندر الخمس برای پایگاه‌های خارجی از سوی دولت، نادرست است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ساعات گذشته، مردم لیبی شاهد پهلوگرفتن کشتی‌های جنگی ترکیه در بندر الخمس واقع در شمال غرب این کشور بودند.

این اقدام ترکیه بر تردیدها در این خصوص که دولت وحدت ملی به ریاست عبدالحمید الدبیبه، این بندر را برای تبدیل آن به پایگاه نظامی به ترکیه واگذار کرده، دامن زد؛ هرچند که دولت، این موضوع را تکذیب کرده است.

به گزارش رسانه‌های محلی، تصاویر و کلیپ‌هایی پخش شد که لحظه ورود دو ناو جنگی با پرچم ترکیه به بندر الخمس را ثبت کرد.

روزنامه محلی «المرصاد» اعلام کرد که این دو کشتی، حامل ده‌ها ملوان و سرباز ترکیه‌ای هستند که از یک پایگاه دریایی در جنوب ترکیه می‌آمدند.

«خیزش مردمی»

این تحرکات نظامی نیروی دریایی ترکیه، واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخته است، به‌ویژه که پس از تصمیم «ابها‌م‌آمیز» دولت طرابلس مبنی بر الحاق این بندر به پایگاه نظامی دریایی محل استقرار نیروهای ترکیه، صورت می‌گیرد.

در همین راستا، یک گروه نظامی از منطقه غربی و سواحل غربی شامگاه دوشنبه، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اقدامات ترکیه از حد متعارف فراتر رفته و کنترل مکان‌های مهم کشور لیبی مانند پایگاه الوطیه، سیدی بلال و بندر الخمس که یکی از مهم ترین بنادر دریایی کشور به شمار می‌رود را با هدف بازگرداندن لیبی به دوران پایان یافته استعماری، در دست گرفته است.»

این گروه همچنین با فراخوان مردم لیبی برای مشارکت در قیامی مردمی علیه اشغالگری ترکیه در لیبی، تاکید کرد که اشغال این کشور و بهره برداری از ثروت‌های طبیعی آن را نمی‌پذیرد.

بروز تنش بر سر این بندر پس از آن بود که دولت عبدالحمید الدبیبه، طی نامه‌ای به مقامات مسئول بندر الخمس، خواستار تخلیه آن از کشتی‌ها و بولدوزرها به منظور الحاق این بندر به پایگاه نظامی نیروی دریایی محل استقرار نیروهای ترکیه شد.

این تصمیم دولت الدبیبه، خشم مردم محلی را برانگیخت و اعتراضاتی مردمی را به دنبال داشت.

خشم مردمی پس از انتشار توئیتی در وب‌سایت‌های محلی، به نقل از حساب کاربری «صنایع دفاعی ترکیه» در پلتفرم «ایکس»، بالا گرفت که در آن آمده بود: «آنکارا بندر الخیس را به مدت 99 سال اجاره کرده تا پایگاه نظامی را برای حمایت از اب‌های منطقه‌ای ترکیه احداث کند.»‎

دولت الدبیبه اما این موضوع را تکذیب و تاکید کرد: «همه شایعات در مورد امتیاز، تخصیص یا بحث استفاده از بندر الخمس برای پایگاه های خارجی از سوی دولت، نادرست است.»

دولت الدبیبه همچنین تصریح کرد که رویکرد کلی آن بر تقویت نقش بندر الخمس متمرکز شده و برنامه‌ای برای توسعه این بندر به منظور افزایش مبادلات تجاری با سایر کشورها و همچنین توسعه جایگاه شهر الخمس و لیبی در کل، تدوین شده است.

بندر الخمس از نظر موقعیت مکانی، انبارها و طول اسکله‌ها و همچنین امکان توسعه، یکی از مهم‌ترین تاسیسات دریایی و بنادر بزرگ لیبی به شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید