تدارک در پایگاه‌های هوایی غرب آفریقا برای مداخله نظامی در نیجر

ایالات متحده آمریکا حدود هزار پرسنل نظامی و فرانسه حدود 1500 سرباز در نیجر دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار«العربیه» دوشنبه 30 مرداد، از تحرکاتی در پایگاه‌های نظامی جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) به‌منظور تدارک برای عملیات نظامی احتمالی علیه کودتاگران در نیجر خبر داد.

شبکه خبری «العربیه» نیز از آغاز کارزار ارتش نیجر برای جذب داوطلبان جنگ با هدف مقابله با حمله احتمالی «اکوواس» خبر داد.

عبدالفتاح موسی، کمیسر صلح و امنیت در اکوواس، 18 اوت، پس از نشست روسای ستاد کل نیروهای مسلح در کشورهای عضو این گروه اعلام کرد که تاریخ شروع مداخله نظامی بدون اعلام رسمی آن، تعیین شده است.

عبدالرحمن تیانی، رئیس حکومت نظامی نیجر نیز فردای همان روز اعلام کرد که هرگونه مداخله نظامی اکوواس، اقدامی اشغال‌گرانه تلقی و با آن مقابله خواهد شد.

همزمان «خبرگزاری فرانسه»، روز دوشنبه گزارش داد که کشورهای بلوک غرب آفریقا، درخواست رهبران کودتای نیجر برای دوره گذار سه ساله به دموکراسی را رد کرده‌اند.

ژنرال عبدالرحمان تیانی پس از سرنگونی محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر توسط افسران گارد ریاست جمهوری در ماه گذشته، اعلام کرد که بازگشت به حکومت غیرنظامی را به تعلیق درمی‌آورد.

اعلامیه او پس از آن صادر شد که هیئتی از اکوواس که برای بازگرداندن بازوم به قدرت به استفاده از زور تهدید کرده است، در آخرین فشار دیپلماتیک از نیجر بازدید و با محمد بازوم دیدار کرد.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، عبدالفتاح موسی، کمیسر سیاست و امنیت اکوواس در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه پخش شد، گفت که «انتقال سه ساله غیرقابل قبول است و ما خواهان احیای هر چه سریعتر حاکمیت قانون اساسی هستیم.»

تیانی نیز روز شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی، اکوواس را متهم کرد که با ایجاد یک نیروی اشغالگر با همکاری یک ارتش خارجی، برای حمله به نیجر آماده می‌شود.

او هشدار داد که حمله به نیجر مانند پیاده روی در پارک نخواهد بود.

در حالی‌که بلوک غرب آفریقا برای مداخله نظامی در نیجر آماده می‌شود، صندوق کودکان سازمان ملل اعلام کرد که بحران در نیجر خطر را برای میلیون‌ها کودک آسیب‌پذیر تشدید می‌کند و «بار سنگینی بر چشم‌انداز بشردوستانه وخیم» اضافه می‌کند.

استفانو ساوی، نماینده یونیسف در نیجر، گفت: «بیش از دو میلیون کودک تحت تأثیر این بحران قرار گرفته‌اند و نیاز مبرمی به کمک‌های بشردوستانه دارند.»

روز یکشنبه، چند هزار نفر از مردم نیجر در نیامی پایتخت این کشور در حمایت از کودتا دست به تظاهرات زدند و شعارهایی علیه فرانسه و اکوواس سر دادند.

در شهر شمالی آگادز، صدها تظاهرکننده خواستار خروج پایگاه‌های نظامی خارجی در نیجر از جمله پایگاه آمریکایی در فرودگاه این شهر شدند.

ایالات متحده حدود هزار پرسنل نظامی و فرانسه حدود 1500 سرباز در نیجر دارند.

نیجر یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و از نظر اقتصادی به کشورهای خارجی وابسته است، ولی دارای هفتمین منابع اورانیوم در جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید