اجلاس«بریکس»؛ به تعویق انداختن بررسی «ارز واحد» و تاکید بر دلارزدایی از اقتصاد

کشورهای دارای اقتصادهای نوظهور «بریکس» بیش از 42 درصد جمعیت و 26 درصد اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اجلاس سران «بریکس» به میزبانی آفریقای جنوبی سه‌شنبه 31 مرداد، در ژوهانسبورگ با دستورکار ارتقای جایگاه کشورهای عضو، بحث در مورد سازوکارهای همکاری اقتصادی و تمرکز بر کاهش وابستگی به دلار آغاز به‌کار کرد اما بررسی موضوع «ارز واحد» را به تعویق انداخت.

گروه اقتصادهای نوظهور «بریکس» شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است که در مجموع بیش از 40 درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند و مجموع اقتصادهای آن بالغ بر بیش از 26 درصد از اقتصاد جهانی است.

این اجلاس در حالی برگزار می‌شود که سازمان دهندگان آن هر گونه طرحی برای بحث در مورد صدور ارز واحد ویژه گروه بریکس را تکذیب کردند.

در این اجلاس، سران بریکس ضمن ابراز علاقمندی به افزایش ارزش پول‌های ملی کشورهای خود، بررسی طرح پیشنهادی از سوی رئیس جمهوری برزیل جهت توقف وابستگی به دلار آمریکا را با توجه به شرایط کنونی به زمان دیگر موکول کردند.

این اجلاس مصادف با بزرگترین گسترش این گروه در بیش از یک دهه گذشته است که با تلاش چین و به منظور پیشبرد بلوک بریکس با شعار «تشکیل یک نظم جهانی عادلانه»،(Shaping Equitable Global Order) جهت تبدیل شدن آن به یک رقیب قدرتمند برای گروه هفت و هم‌راستا با پیشینه و دلایل تاسیس آن در سال 2001، برگزار می‌شود.

نام اختصاری «بریکس»، را جیم اونیل، اقتصاددان، در «گلدمن ساکس» در سال 2001 ابداع کرد، و در مورد قدرت اقتصادی که این کشورهای در حال توسعه در مجموع دارند صحبت کرد و این‌که چگونه می‌توانند با میزان قدرتی که غرب رهبری می‌کند، برابری کنند.

ایده تشکیل چنین گروهی با ابتکار روسیه در سال 2009 از یک اصطلاح تئوریک به یک اتحاد عملی تبدیل شد، که این اتحاد در ابتدا شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین به عنوان قدرت‌های اقتصادی نوظهور بود، سپس آفریقای جنوبی در سال 2010 به بلوک ملحق و در نهایت نام اختصاری این گروه به «بریکس» تبدیل شد.

قدرت گروه بریکس

قدرت این گروه از این واقعیت سرچشمه می‌گیرد که کشورهای شرکت کننده شامل 3.2 میلیارد نفر یا %42 از کل جمعیت جهان هستند و اقتصاد آنها حدود %27 از تولید ناخالص داخلی جهان است و بیش از %18 تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد.

برجسته‌ترین نهاد این اتحاد بانک توسعه نوین است که در سال 2014 با سرمایه 50 میلیارد دلاری تاسیس شد.

بلوک بریکس می‌گوید که بانک توسعه نوین آن سریع‌تر از بانک جهانی و بدون تحمیل شرط‌های سخت‌گیرانه، وام پرداخت می‌کند.

بانک توسعه نوین بریکس علاوه بر شاخص‌های مثبت آن همچنین تاکنون 33 میلیارد دلار در 96 پروژه در کشورهای این گروه سرمایه‌گذاری کرده است.

این نهاد مالی همچنین سازوکارهایی را در حمایت از کشورهای عضو به‌ویژه در زمینه نقدینگی و مبادلات ارزی تعریف کرده که از دلایل مهم علاقمندی سایر کشورها برای پیوستن به بریکس به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم