افزایش درگیری ارتش سودان و نیروی پشتیبانی سریع در منطقه نظامی «الشجره»

یک مقام ارشد در سازمان «ایگاد» نسبت به تبدیل شدن سودان به پناهگاهی برای گروه‌های تروریستی هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت بیش از 126 روز از آغاز جنگ در سودان، عملیات نظامی بین ارتش این کشور و نیروهای پشتیبانی سریع همچنان ادامه دارد.

ارتش سودان، دوشنبه 30 مرداد اعلام کرد، تمام حملات نیروهای پشتیبانی سریع به منطقه نظامی «الشجره» را دفع کرده است.

ارتش در بیانیه‌ای تاکید کرد که در عملیات رویارویی و دفع حملات نیروهای پشتیبانی سریع به مرکز نظامی الشجره، صدها تن از این نیروها کشته و زخمی شده و تعداد زیادی از خودروهای نظامی آنها منهدم شد.

در این بیانیه، ارتش سودان نیروهای پشتیبانی سریع را به بکارگیری تعداد زیادی از خردسالان و جوانان در نبرد متهم کرده است.

ارتش همچنین همچنین نیروهای پشتیبانی سریع را به شلیک گلوله‌های خمپاره به سوی غیرنظامیان و قتل 6 شهروند سودانی و زخمی کردن تعدادی دیگر متهم کرد.

در همین حال یک مقام ارشد در سازمان بین دولتی توسعه شرق آفریقا موسوم به «ایگاد»، روز یکشنبه نسبت به تبدیل شدن سودان به پناهگاهی برای تروریست‌ها هشدار داد.

این سازمان از کشورهای عضو این سازمان خواست تا برای یافتن راه حل‌هایی برای مقابله با خطرات تروریسم و درگیری‌‎ها در منطقه با یکدیگر همکاری کنند.

آببه مولونه، مسئول برنامه بخش امنیتی «ایگاد»، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اتیوپی گفت که شاخ آفریقا از نظر منابع طبیعی غنی است، اما بی‌ثباتی، تهدید تروریسم و تغییرات آب و هوایی چالش‌های بزرگی را ایجاد کرده است.

وی افزود: «برای جلوگیری از تهدید تروریستی و پایان دادن به درگیری و یافتن راه حلی پایدار در این منطقه باید اقدام جمعی انجام داد».

وی ادامه داد: «گروه‌های تروریستی که در سوریه شکست خوردند اکنون برای بهره برداری به دنبال خلاء هستند که اکنون این خلاء در منطقه شرق آفریقا بوجود آمده است».

او گفت: «به عنوان مثال در سودان خطر تهدید تروریست وجود دارد، اگر راه حلی برای مشکل سودان حاصل نشود، گمان می‌رود که گروه‌های تروریستی از این خلاء سوءاستفاده کنند».

آببه مولونه، همچنین گفت: «جنبش جوانان سومالی (حرکه الشباب) و «داعش» در منطقه فعال هستند. یکی از دلایل آن ضعف دولت در سومالی است که به پناهگاه امن برای این گروه‌های تروریستی تبدیل شده و مهاجرت از یمن به منطقه شرق آفریقا نیز در حال افزایش است».

او افزود: «وضعیت در یمن، سوریه و لیبی بسیار شبیه به هم است، زیرا این کشورها آرام بوده و شهروندان آنها از ثبات و آرامش برخوردار بودند، اما دخالت خارجی قابل توجهی در امور آنها وجود داشت.»

او گفت: «همه اینها نشان دهنده این واقعیت است که جنگ زندگی خوب را از شما می‌گیرد و شما را به لبه پرتگاه سوق می‌دهد، بنابراین همه باید برای جلوگیری از جنگ تلاش کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید