حملات توپخانه‌ای ارتش سودان به نیروهای پشتیبانی سریع

ادامه درگیری‌ها در اومدورمان و بازگشت آرامش به منطقه نیالا پس از درگیری خونین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش سودان، یکشنبه 29 مرداد از حمله توپخانه‌ای سنگین به مواضع نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم، پایتخت این کشور خبر داد.

در همین حال، شاهدان عینی از شنیده شدن صدای انفجارهایی در مرکز و جنوب پایتخت و برخاستن دود حاصله از بمباران شدید، خبر دادند.

این در حالی است که در شهر ام‌درمان نبردها با سلاح‌های سبک و متوسط بین نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش سودان همچنان در جریان است.

روز شنبه، درگیری‌ها بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در شهر ام‌درمان ادامه یافت.

همچنین حملات توپخانه‌ای و هوایی چندین منطقه در خارطوم پایتخت این کشور را هدف قرار داد.

ساکنان گفتند که درگیری‌های شدیدی بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در منطقه «سلاح المهندسین» و محله‌های «الفتیحاب و الشقله» در جنوب خارطوم رخ داد.

ارتش سودان در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که یگان‌های ویژه در منطقه «سلاح المهندسین» در حال بررسی بازار «الفتیحاب و الشقله» و «البابور» هستند. ارتش سودان افزود، نیروهای پشتیبانی سریع متحمل خسارات سنگین تجهیزات و جانی شده‌اند.

درگیری بین دو طرف در اوایل ماه اوت در شهر ام‌درمان برای کنترل پل حیاتی شامبات که شهر ام‌درمان را به خارطوم شمالی متصل می‌کند، شدت گرفت.

ارتش سودان حملات توپخانه‌ای و هوایی مناطق تحت کنترل نیروهای پشتیبانی سریع در شرق و مرکز پایتخت را تشدید کرد.

گفتنی است که نیروهای پشتیبانی سریع در حال محاصره شدید مقر فرماندهی کل ارتش در شرق خارطوم، سپاه زرهی در جنوب پایتخت و منطقه «سلاح المهندسین» در جنوب امدرمان هستند، اما ارتش می‌گوید که در حال کنترل مناطق و محله‌های اطراف آن مناطق است.

به گفته ساکنان بخشی از مناطق پایتخت سودان، ارتش این کشور حملات هوایی گسترده‌ای بر مواضع و تمرکز نیروهای پشتیبانی سریع در شرق نیل انجام داده است.

نیروهای پشتیبانی سریع بخش بزرگی از خارطوم را تحت کنترل دارند و به دنبال گسترش نفوذ خود به جنوب، مرکز و شمال خارطوم تا شهر شندی در ایالت نیل هستند.

در حالی که ارتش به دنبال قطع مسیرهای پشتیبانی لجستیکی نیروهای پشتیبانی سریع از طریق پل‌هایی است که مناطق ام‌درمان و خارطوم پایتخت را به هم متصل می‌کند.

در همین حال منابع محلی در شهرهای نیالا، از برقراری آرامش در مرکز دارفور جنوبی، الفولا مرکز کردفان در غرب سودان خبر دادند .این مناطق هفته گذشته شاهد سلسله‌ای از اعمال خشونت آمیز و غارت اموال عمومی بوده است.

روز شنبه منابع دولتی منطقه دارفور اعلام کردند که پس از ورود نیروهای مشترک جنبش‌های مبارزه مسلحانه به شهر نیالا اوضاع در این شهر آرام شد.

منابع افزودند که نیروی مشترک برای محافظت از غیرنظامیان و ایجاد فضای امن برای رساندن کمک های بشردوستانه، بر جداسازی مناطق تحت کنترل ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع کار خواهد کرد.

طبق گزارش این منابع، نیروهای مشترک جنبش‌های مسلحانه، از هر دو طرف درگیری خواستند تا عملیات نظامی را برای حفظ امنیت غیرنظامیان و تسهیل انتقال مجروحان به مراکز درمانی متوقف کنند.

این منابع با اشاره به اینکه هنوز نتوانسته‌اند شمار خسارت غیرنظامیان را محاسبه کنند، گفتند که بلافاصله پس از تکمیل استقرار نیروهای مشترک آغاز خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید