آتش جنگ سودان به شهرهای مختلف دارفور کشیده شد

به گفته سخنگوی دولت اقلیم دارفور، زیرساخت‌ها، بازارها و فروشگاه‌های تجاری بزرگ در این منطقه به شدت تخریب شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گسترش جنگ پنج ماهه سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع، دامنه آن تا به دو شهر بزرگ الفاشر، مرکز ایالت دارفور شمالی و الفولا، مرکز غرب ایالت کردوفان رسید.

دولت اقلیم دارفور اعلام کرد که وضعیت انسانی به ویژه در شهرهای الجنینه و نیالا به شدت وخیم است.

به گفته مصطفی جمیل، سخنگوی دولت اقلیم دارفور، زیرساخت‌ها، بازارها و فروشگاه‌های تجاری بزرگ به شدت تخریب شدند.

کشتار، ویرانی و آوارگی

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق‌الاوسط، جمیل همچنین افزود، 3 ایالت دارفور غربی، دارفور جنوبی و دارفور مرکزی از جنگ آسیب دیده و کشتارها، ویرانی‌ها، آوارگی و پناهندگی گسترده را تجربه کردند ولی ایالت‌های دارفور شمالی و دارفور شرقی در وضعیت ثبات نسبی بسر می‌برند.

جمیل همچنین تاکید کرد که «اثرات جنگ، تمامی دارفور را دربرگرفته» که از 5 ایالت و مرکز حکومت دارفور تحت ریاست مینی آرکو میناوی، رهبر «جنبش آزادی سودان» در شهر الفاشر در ایالت دارفور شمالی تشکیل شده است.

منطقه دارفور، (در غرب سودان)، یکی از مناطقی است که بیشترین آسیب را از جنگی که در 15 آوریل میان ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع درگرفت، متحمل شده و نبردها به سرعت از خارطوم به آن منطقه امتداد یافت و در مرحله بعد، ابعادی قبیله‌ای به خود گرفت.

این منطقه پهناور که چندین قبیله عرب و آفریقایی را در خود جای داده و به کشاورزی شهرت دارد و مساحت آن تقریباً معادل فرانسه است، از سال 2003 مملو از خاطرات دردناک جنگ داخلی ویرانگر است که سال‌ها تداوم داشت و هزاران کشته بر جای گذاشت.

با وجود توافق‌های متعدد صلح، تنش در این منطقه از آن زمان تا کنون ادامه داشته و مانند آتش‌ زیر خاکستر، منتظر جرقه‌ای برای زبانه‌کشیدن مجدد است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید