ولی‌عهد سعودی با وزیر خارجه ایران راه‌های گسترش روابط دوجانبه را بررسی کرد

وزیر خارجه ایران در اولین دیدار از سعودی برای سفری یک روزه وارد ریاض شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی، جمعه 27 مرداد در جده با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، در این دیدار، فرصت‌های آتی همکاری دوجانبه، راه‌های گسترش این همکاری‌ها و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

Advertisement

امیرعبداللهیان در این دیدار سلام و قدردانی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی را ابلاغ و شاهزاده محمد بن سلمان نیز متقابلا سلام و تحیت پادشاه سعودی به رئیس جمهوری ایران را به امیرعبداللهیان ابلاغ کرد.

روابط مهم

پیشتر، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در نشست خبری مشترک با همتای ایرانی خود گفت که برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایران برای امنیت منطقه مهم است و سعودی بر اجرای توافقات پیشین با تهران تاکید دارد.

بن فرحان بر رویکرد ریاض مبنی بر گسترش روابط دو جانبه تاکید و از حمایت ایران برای میزبانی اکسپو 2030 توسط سعودی قدردانی کرد.

وزیر خارجه ایران نیز در این کنفرانس خبری مشترک ابراز داشت که مذاکرات خوبی در ریاض انجام داده است و بر نقش مثبت سعودی در منطقه تاکید کرد.

امیرعبداللهیان اشاره کرد که روابط با سعودی در مسیر درستی قرار گرفته و این روابط شاهد پیشرفت است.

او همچنین خاطرنشان کرد که رئیس جمهوری ایران به‌زودی از سعودی دیدار می‌کند و از ریاض برای تسهیل سفر حجاج ایرانی قدردانی کرد.

اولین سفر

وزیر خارجه ایران در اولین دیدار از سعودی، پنج‌شنبه 26 مرداد برای سفری یک روزه وارد ریاض شد.

ریاض و تهران در دهم مارس گذشته در پکن برای احیای روابط قطع‌شده میان دو کشور و بازگشایی مراکز دیپلماتیک در پایتخت‌های خود به توافق رسیدند.

وزیر خارجه سعودی در ماه ژوئن گذشته با سفر رسمی به تهران با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد و اظهار داشت که تهران با برقراری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌ها موافق است.

بن فرحان تاکید کرد که سعودی و ایران بر «احترام متقابل به منافع هر کشور و عدم مداخله در امور داخلی» توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید