نمایش فیلم «باربی» در سعودی و ممنوعیت آن در برخی کشورهای مسلمان

فیلم باربی در سالن‌های سینما در امارات متحده عربی و بحرین نیز اکران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نمایش فیلم «باربی» درباره عروسکی صورتی که تبدیل به انسان و وارد دنیای واقعی شد در تعدادی از کشورهای اسلامی ممنوع شد.

به گزارش «وال‌استریت ژورنال»، بر اساس بیانیه‌ای در خبرگزاری رسمی دولتی کویت، مقامات کویت این فیلم را به دلیل ترویج «ایده‌ها و باورهایی که با جامعه و نظم عمومی کویت بیگانه هستند»، ممنوع کردند.

بر اساس گزارش‌های خبری محلی، وزارت فرهنگ الجزایر نیز با ارسال اخطاریه‌هایی به سینماهای این کشور مبنی بر توقف نمایش فیلم باربی، اعلام کرد که این فیلم «محتوای اخلاقی زیان‌بار» دارد.

در پنجاب، بزرگترین ایالت پاکستان، با جمعیتی بیش از 110 میلیون نفر، یک هیئت نظارت بر فیلم نمایش فیلم «باربی» را به مدت 10 روز به حالت تعلیق درآورد زیرا اعلام شد که حاوی «محتوای اعتراضی» است.

با این وجود اما، همه کشورهای مسلمان محافظه‌کار از پخش چنین فیلمی خودداری نکرده‌اند. مثلا پادشاهی عربی سعودی در اوایل ماه جاری اجازه نمایش فیلم باربی در سینماهایش را صادر کرد و بسیاری از زنان با پوشیدن عبا‌هایی صورتی رنگ وارد سینما شدند.

باربی همچنین در سالن‌های سینما در امارات متحده عربی و بحرین نیز اکران شد.

در حالی که سانسورچی‌ها به صراحت درباره این‌که چرا فیلم را ممنوع کرده‌اند، توضیحی ارائه نداده‌اند، به نظر می‌رسد که این فیلم کمتر به انتقاد از یک مردسالاری در دنیای واقعی پرداخته است.

وزیر فرهنگ لبنان هفته گذشته خواستار توقیف این فیلم شد. او در پلتفرم شبکه اجتماعی «X»، (توئیتر سابق) ، نوشت: این فیلم «همجنس‌گرایی و ترنس‌جنسیتی را ترویج می‌کند و ایده زشت رد قیمومیت پدر را ترویج می‌کند.» برخی از محافظه‌کاران در ایالات متحده نیز از این فیلم به دلیل «ترویج تراجنسیتی‌ها» انتقاد کردند. با این حال، هیچ یک از شخصیت‌های فیلم به عنوان اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی نشان داده نمی‌شوند.

فیصل دوجی، یک استاد تاریخ اسلام در دانشگاه آکسفورد در همین باره به وال‌استریت ژورنال گفت: «سانسور – چه سرکوب آثار کمیک، چه بازداشت معترضان و چه ممنوع کردن «باربی» – مدت‌هاست که سلاح اقتدارگرایان است که بیشتر جهان اسلام را کنترل می‌کنند، هم برای ساکت کردن منتقدان و هم برای «بسیج شهروندان.» او افزود: «این امری محدود به کشورهای مسلمان نیست. باربی در ویتنام هم ممنوع شده، جایی که مقامات آن را به طرفداری از چین در موضوعی که به ادعاهای چین در مورد دریای چین جنوبی مرتبط است، متهم کردند.» این روزها اما هستند برخی رهبران، نظیر محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی که مایلند نظر جوانان باهوش دیجیتالی مرتبط با ترندهای جهانی سکولار قابل تبدیل شدن به اعتراض اجتماعی را جلب کنند.

در سعودی، پخش باربی بی‌سر و صدا نبود. در ریاض، سینماهای «وکس» VOX جشن‌های شب نخست را با دی‌جی، غرفه عکس و ایستگاه آرایش مو برگزار کردند. در منو کافه‌های سینما، یک ترکیب منحصر به فرد پاپ کورن صورتی برای باربی‌ها و یک ترکیب پاپ‌کورن آبی برای کن‌ها یا همان شخصیت مرد در مقابل باربی ارائه شد.

پنج‌شنبه شب در سینمای AMC در جده، دریایی از عبای صورتی راه افتاده بود. در ورودی، یک غرفه کیوسک عکس باربی در اندازه واقعی وجود داشت.

چهار دختر کویتی برای تماشای فیلم باربی به شهر دمام سعودی سفر کردند و سفر جاده‌ای 5 ساعته خود را در شبکه‌های اجتماعی به تصویر کشیدند. آن‌ها با شلوارهای صورتی و کیف‌های دستی صورتی خود در سینما سلفی گرفتند. یک مرد کویتی در مورد پست‌های آن‌ها اظهار داشت: «ورق‌ها که برگشته، قبل از این برای سینما نزد ما می‌آمدند و حالا ما به نزد آنها می‌رویم!»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید