طرح «الگوی حلب» به نگرانی پناهجویان اخراج شده سوری از ترکیه دامن زده است

طرح مذکور با هماهنگی وزارت کشور و حزب حاکم «عدالت و توسعه» به منظور آماده سازی زیرساخت‌ها در شمال سوریه برای بازگرداندن آوارگان سوری مقیم ترکیه اعلام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شمار سوری‌های اخراج‌شده از ترکیه اخیراً به 150 نفر رسیده است که بیشتر آنها در دو شهر «تل ابیض» و «اعزاز» اسکان یافته و پس از چند روز به دلیل نداشتن خویشاوند در این دو شهر، مجبور به اقامت در خیابان‌ها و نهادهای‌ محلی شدند و نهایتا به سایر مناطق سوریه نقل مکان کردند.

این در حالی است که سوری‌های اخراج شده، کارت اقامت موقت برای ماندن در ترکیه را در اختیار داشتند.

مقامات ترکیه، اخراج پناهجویان سوری دارای کارت اقامت موقت موسوم به «کیملک» را تکذیب می‌کنند، اما دو پناهجوی سوری در گفت‌وگو با «العربیه» گفتند که به‌رغم نشان‌دادن کارت اقامت موقت در زمان بازداشت در شهر غازی عینتاب واقع در جنوب ترکیه، از این کشور اخراج شدند.

این دو پناهجو همچنین تاکید کردند که نیروهای امنیتی ترکیه آنها را مجبور کردند تا اوراقی را به زبان ترکی امضا کنند، بدون این که بدانند این نوشته‌ها به معنای اخراج آنها به سوریه است.

هر دو پناهجو از حومه دمشق بودند که حدود 8 سال پیش، در پی اقامتی چندماهه در ادلب، تصمیم گرفتند به ترکیه بروند و در آنجا کار کنند تا بتوانند به خانواده‌های خود در سوریه کمک کنند.

عملیات گشت‌زنی

به گفته منابع ترکیه‌ای به «العربیه»، سرویس‌های امنیتی، گشت‌زنی‌ خود را با هدف بازداشت و اخراج پناهجویان سوری در شهرهای جنوب ترکیه تشدید کرده‌اند.

همین وضعیت دو روز پیش در شهر اورفا، به دلیل ادعای تجاوز جنسی یک پناهجوی سوری به یک کودک ترکیه‌ای و بروز ناآرامی، مشاهده شد.

ترکیه همواره اخراج پناهجویان دارای اقامت موقت به سوریه را تکذیب می‌کند، اما نهادهای سوری و دیگر نهادهای بین‌المللی مرتبط با حقوق بشر، هر از گاهی فاش می‌کنند که آنکارا با وجود داشتن کارت‌های اقامت موقت، سوری‌ها را به کشورشان اخراج می‌کند.

کنترل حلب

اکثر پناهجویان اخراج‌شده از افشای نام و یا ارائه مدارک شخصی خود به رسانه‌ها خودداری می‌کنند زیرا نگرانند که بقیه اعضای خانواده آنها که هنوز در خاک ترکیه هستند، اخراج شوند.

همزمان، طرح «الگوی حلب» با هماهنگی وزارت کشور و حزب حاکم «عدالت و توسعه» و فراکسیون پارلمانی آن به منظور آماده سازی زیرساخت‌ها در شمال سوریه برای بازگرداندن آوارگان سوری مقیم ترکیه نیز اعلام شده است.

خورشید دلی، محقق و تحلیلگر سیاسی، متخصص در امور ترکیه، در این باره گفت که «آنکارا هدف دیگری از این طرح، دنبال می‌کند که اعلام سیطره بر شهر حلب از طریق اقداماتی در خصوص پناهجویان سوری است.»

او خاطرنشان کرد: «طرح الگوی حلب، تلاش ترکیه برای بیان این موضوع است که حلب، تنها راه حل این مسئله است.»

هدف اصلی

خوشید دلی در اظهاراتی به «العربیه» افزود: «ترکیه قصد دارد از طریق این الگو، با ایجاد پروژه‌های اسکانی، اقتصادی و تجاری با حمایت بین‌المللی، پناهجویان سوری را به بازگشت ترغیب کرده و نقش خود در شمال سوریه را تقویت کند.»

این هدف به شکلی علنی از سوی فواد اوکتای، مسئول در حزب «عدالت و توسعه» بیان شده است.

او ادامه داد: «هدف این الگو، ایجاد تغییر دموگرافیک در شمال سوریه از طریق شکل‌دادن به کمربند جمعیتی طرفدار ترکیه است. این بدان معنا است که آنکارا در نظر ندارد از مناطق سوریه تحت کنترل خود عقب‌نشینی کند.»

به گفته این پژوهشگر متخصص در امور ترکیه، آنکارا برای اجرای این طرح با موانع سیاسی مرتبط با مواضع روسیه و ایران مواجه خواهد شد، اما در عین حال برای غلبه بر مشکلات اقتصادی خود، بر جلب حمایت مالی خارجی حساب‌کرده است.

اختلاف خاموش

او افزود: «الگوی حلب ممکن است جرقه یک اختلاف خاموش میان ترکیه، روسیه و ایران باشد که چه‌بسا به روند سیاسی آستانه-سوچی و همچنین روند هم‌گرایی آنکارا و دمشق به سرپرستی روسیه، پایان دهد.»

اعلام چند روز پیش رئیس جمهوری ترکیه در مورد «الگوی حلب»، صدها هزار پناهجو سوری را نسبت به اخراج قریب الوقوع به کشورشان، به هراس افکنده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید