کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد «داعش» در شهر رقه سوریه

کمیته کارشناسان سازمان ملل در گزارشی خاطرنشان کرد که در نیمه اول سال 2023 سطح تهدیدهای داعش در مناطق درگیری بالا بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای سوریه دموکراتیک، پنجشنبه 26 مرداد از کشته شدن یکی از سرکردگان ارشد «داعش» در جریان عملیات امنیتی در شمال شهر رقه خبر داد.

در بیانیه نیروهای سوریه دمکراتیک آمده است: «ابراهیم العلی، مسئول کل منطقه شرق سوریه در تشکیلات داعش کشته شد».

بیانیه نیروهای سوریه دموکراتیک افزود که این عملیات امنیتی «با مشارکت و همکاری نیروهای ائتلاف بین‌المللی و سرویس ضد تروریسم در اقلیم کردستان عراق» انجام گرفته است.

هزاران عضو داعش

این عملیات چند روز پس از آن انجام شد که کارشناسان سازمان ملل تاکید کردند که این سازمان همچنان بین 5 تا 7 عضو در سوریه و عراق فرماندهی می کند.

کمیته کارشناسان سازمان ملل تاکید کرده است، داعش بر کودکان اعضای خود در اردوگاه «الهول» سرمایه گذاری می کند.

کمیته کارشناسان سازمان ملل که بر تحریم‌ها علیه این سازمان افراطی نظارت می‌کند، دوشنبه گذشته در گزارشی خاطرنشان کرد که در نیمه اول سال 2023، سطح تهدیدهای داعش در مناطق درگیری بالا بوده است.

این کمیته همچنین در گزارش خود به شورای امنیت تاکید کرد که با وجود خسارات سنگینی که این گروه متحمل شده و فعالیت آن در سوریه و عراق کاهش یافته، اما خطر حضور مجدد آن همچنان وجود دارد.

این کمیته افزود که گروه داعش استراتژی خود را تغیر داده و خود را با مردم مناطق محلی ادغام کرده است. این گروه تروریستی، در انتخاب نوع نبردها و جذب شبه‌نظامیان از اردوگاه‌ها در شمال شرق سوریه و از جوامع آسیب‌پذیر دقت بیشتری می‌کند.

بین 5 تا 7 هزار عضو

به گفته کارشناسان سازمان ملل به رغم استمرار عملیات ضد تروریسم، داعش همچنان بین 5 تا 7 هزار عضو در عراق و سوریه در اختیار دارد، هرچند که این گروه فعالیت خود برای جذب نیرو و سازماندهی مجدد را کاهش داده است.

این کمیته اعلام کرد که نزدیک به 11 هزار جنگجوی مظنون به عضویت در داعش در شمال شرق سوریه در اردوگاههای تحت نظارت و کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک نگهداری می‌شوند.

در میان این تعداد از اعضای داعش بیش از 3500 نفر عراقی هستند و حدود 2000 نفر به 70 ملیت دیگر تعلق دارند.

کودکان خلافت اسلامی

خطرناک‌ترین بخش در گزارش کمیته کارشناسان سازمان ملل درباره کودکان داعشی است. کمیته کارشناسان به نقل از منبعی که نخواست نامش فاش شود نقل کرده که داعش همچنان از «کودکان خلافت اسلامی» (فرزندان اعضای داعش) در اردوگاه پر ازدحام الهول استفاده می‌کند.

علاوه بر این، بیش از 850 کودک که برخی از آنها تنها 10 سال سن دارند، در مراکز بازداشت و بازپروری در شمال شرق سوریه نگهداری می شوند.

شمال شرق سوریه دارای دو اردوگاه الهول و روژ است که به گفته کارشناسان، حدود 55 هزار نفر را در خود جای داده است. کودکان در این دو اردوگاه دو سوم جمعیت را تشکیل می دهند.

بیش از 11800 عراقی، حدود 16000 سوری و بیش از 6700 نفر از 60 کشور دیگر در این اردوگاه مستقر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید