دستور‌کار امارات متحده عربی برای مبارزه با ناامنی غذایی در جهان

برگزاری اجلاس COP28 در امارات فرصت مناسبی برای رسیدگی به موضوع ناامنی غذایی و افزایش ابتکارات در برابر تغییرات آب و هوایی و افزایش دما است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

برخی از کارشناسان آب و هوا بر این باورند که امارات متحده عربی، با داشتن منابع عظیم، فناوری‌های پیشرفته و حمایت فعال، به طور بالقوه می‌تواند پیشگام مبارزه با ناامنی غذایی در منطقه خاورمیانه و جهان شود.

به گزارش «العربیه»، موضوع ناامنی غذایی در میان مشکلات فزاینده مرتبط با آب و هوا در دستور‌کار اجلاس COP28 سازمان ملل قرار دارد، زیرا رهبران جهان برای ارزیابی تعهدات جهانی خود در مورد تغییرات آب و هوایی آماده می‌شوند.

امارات متحده عربی، میزبان سران کشورها در این اجلاس است که در ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

جو بطیخ، کارشناس پایداری و آب و هوا، مستقر در دبی، به «العربیه» می‌گوید که «امارات متحده عربی ابزاری برای رسیدگی به این موضوع دارد و می‌تواند سریعا تغییر و همه چیز را اصلاح کند و آنها را در بهترین موقعیت برای رهبری بحث در مورد امنیت غذایی و اقدامات بعد از COP28 قرار دهد.»

به گفته او، «کشوری مانند امارات متحده عربی به صورت روزانه با موضوع امنیت غذایی سروکار دارد و می‌تواند به این موضوع رسیدگی و آن را رهبری کند.»

ناامنی غذایی در خاورمیانه

خاورمیانه با کمبود آب، اقتصادهای بی‌ثبات و وابستگی شدید به واردات مواد غذایی سر و کار دارد.

از طرفی، شرایط آب و هوایی شکننده، انگیزه کشاورزان برای تولید مواد غذایی را کاهش می‌دهد.

به گفته شورای امور جهانی خاورمیانه، «این عوامل، منطقه را مستعد سطوح بالاتری از ناامنی غذایی می‌کند.»

عمر فاروق، کارشناس آب و هوای برنامه جهانی غذای سازمان ملل در خاورمیانه به «العربیه» می‌گوید: «خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) تقریباً 6 درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است. با این حال، طبق برآورد بانک جهانی، 12.2 درصد از جمعیت دارای سوء تغذیه در جهان را تشکیل می‌دهد.»

به گفته فاروق، کشورهای پیشرو در منطقه، مانند امارات می‌توانند از طریق «روابط دوجانبه و معاهدات منطقه‌ای با کشورهای مختلف خاورمیانه»، با ناامنی غذایی مبارزه کنند.

فانوس دریایی در خاورمیانه

گفته می‌شود که امارات می‌تواند به فانوس دریایی در منطقه تبدیل شود و بگوید که‌ شما می‌توانید حتی در بیابان کشاورزی کنید.

مریم المحیری، وزیر تغییر اقلیم و محیط زیست امارات متحده عربی، در ماه ژوئن و در نشست وزیران کشاورزی در هند، از رهبران گروه «جی 20» دعوت کرد تا به اولین «بیانیه راهبرانه» در مورد کشاورزی، سیستم‌های غذایی و آب و هوا بپیوندند و آن را امضا کنند.

هدف از این بیانیه، بسیج تلاش‌های جهانی برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده غذا و کمک به ریشه‌کن کردن گرسنگی است.

از دیگر اقدامات امارات متحده عربی برای کاهش ناامنی غذایی در منطقه، می‌توان به صندوق مشترک «مأموریت نوآوری کشاورزی برای آب و هوا»(AIM for Climate) اشاره کرد که توسط امارات متحده عربی و ایالات متحده برای کمک به آماده‌سازی بخش کشاورزی برای تغییرات اقلیمی با تعهد میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در بخش فناوری راه‌اندازی شد.

انتظارات و چالش‌ها

با فناوری‌های پیشرفته و سرمایه‌گذاری‌های عظیم کشاورزی، امارات متحده عربی، زرادخانه‌ای برای رهبری مبارزه با ناامنی غذایی دارد.

با این حال، باید اطمینان حاصل کند که نوآوری‌های سریع در تصمیمات سیاسی استراتژیک که کلید دستیابی به امنیت غذایی منطقه است، اجرا می‌شود.

فاروق در این‌باره به «العربیه» می‌گوید: «تولید غذا تنها بخشی از استراتژی است، شما می‌توانید غذا را با بهترین فناوری تولید کنید، اما فناوری نیز به سیاست بستگی دارد. می‌بینید که نوآوری‌های جدیدی در همه جا اتفاق می‌افتد، اما گاهی اوقات به دلیل فقدان خط‌مشی، به مقیاس بزرگی نمی‌رسند.»

این کارشناس آب و هوا می‌افزاید که چالش واقعی در ساختن این فناوری، «مقرون به صرفه بودن و انطباق‌پذیری آسان برای مردم محلی» است.

به گفته فاروق، افزایش کارآفرینی کشاورزی در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج، نشانه مثبتی است، اما تنها در صورتی نتایج مولد به همراه خواهد داشت که این تلاش‌ها «حامی فقرا» باشد و نیازمندان را هدف قرار دهد.

برای کاهش موفقیت‌آمیز ناامنی غذایی، رهبران منطقه باید سیاست‌های فراگیر را برای کمک به آسیب‌پذیرترین و آسیب‌دیده‌ترین اقشار جمعیتی اجرا کنند.

اکنون که چشمان جهان به سوی امارات متحده عربی است، اجلاس COP28 می‌تواند فرصت مناسبی برای رسیدگی به موضوع ناامنی غذایی و افزایش ابتکارات در برابر تغییرات آب و هوا و افزایش دما باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید