درگیری‌های مسلحانه در پایتخت لیبی 55 کشته و 146 زخمی برجای گذاشت

به‌رغم ازسرگیری فعالیت‌های عادی روزمره در پایتخت لیبی، سایه تنش‌ها همچنان در طرابلس ملموس است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلویزیون «لیبیا الاحرار» به نقل از مالک مرسیط، سخنگوی مرکز امداد و فوریت‌های پزشکی گزارش داد که آمار قربانیان درگیری‌های مسلحانه طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در طرابلس، پایتخت لیبی، به 55 کشته و 146 زخمی افزایش یافته است.

عبدالحمید الدبیبه، رئیس دولت وحدت ملی لیبی، پیشتر دستور داده بود کمیته‌ای جهت ارزیابی خسارت‌‌های وارده به دارایی‌های شهروندان در نتیجه حوادث امنیتی طرابلس، تشکیل شود.

علاوه بر نجات ده‌ها پزشک و پرستار خارجی گرفتار شده در این ناامنی، 234 خانوار نیز از مناطق درگیری‌ها در جنوب پایتخت لیبی تخلیه و نجات داده شدند.

تیم‌های پزشکی و امدادی از سه بیمارستان صحرایی و حدود 60 آمبولانس تمام تلاش خود را جهت کمک به مجروحان و انتقال غیرنظامیان به مناطق امن‌ به کار گرفتند.

این درگیری‌های مسلحانه شامگاه دوشنبه پس از آن شعله‌ور شد که سرهنگ محمود حمزه، فرمانده «تیپ 444» لیبی توسط «نیروی بازدارنده» این کشور بازداشت شده و هیچ‌گونه اطلاعات رسمی درباره دلیل بازداشت او منتشر نشده است.

شورای اجتماعی متشکل از افراد برجسته و شخصیت‌های قبیله‌ای و اجتماعی بانفوذ در شهرداری «سوق‌الجمعه» در جنوب شرقی طرابلس، که پایگاه «نیروی بازدارنده» است، اعلام کرد که با عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر کشور جهت انتقال سرهنگ محمود حمزه به «گروهی بی‌طرف»، بدون ذکر نام آن، به توافق رسیده است.

این شورای اجتماعی در یک بیانیه‌ای مطبوعاتی تلویزیونی خاطرنشان کرد که ثبات و آتش‌بس به دنبال انتقال سرهنگ حمزه به گروه بی‌طرف برقرار خواهد شد. این اقدام از سه‌شنبه تا چهارشنبه شب به بازگشت آرامش به پایتخت لیبی منجر شده است.

به گزارش رسانه‌های محلی، سرهنگ حمزه به مقر «سرویس حفظ ثبات»، یکی دیگر از گروه‌های مسلح بانفوذ در طرابلس منتقل شده است.

به گزارش دفتر اطلاع‌رسانی فرودگاه میتیگا در طرابلس، ترافیک هوایی صبح چهارشنبه 25 مرداد در این فرودگاه از سر گرفته شده و علاوه بر آن تعداد دیگری از پروازهای بین‌المللی چهارشنبه از مبدا و به مقصد این تاسیسات فرودگاهی انجام خواهد شد.

اگرچه فعالیت‌های روزانه در پایتخت لیبی به حالت عادی بازگشته است اما سایه تنش‌ها بر طرابلس همچنان ملموس است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید