بسیج مردمی در حمایت از ارتش کودتا در مقابل حمله نظامی احتمالی به نیجر

خبرنگار «العربیه»: گزارش‌ها حاکی از وقوع حملاتی در مناطق مرزی نیجر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سه هفته پس از خلع محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر از قدرت توسط کودتاگران نظامی، نیامی آماده می‌شود تا با بسیج مردمی در حمایت از ارتش کودتا، از حمله نظامی احتمالی همسایگان خود جلوگیری کند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، در همین راستا، جذب ده‌ها هزار داوطلب از سراسر کشور نیجر برای مبارزه، ارائه خدمات پزشکی، فنی، مهندسی و لجستیکی در دستور‌کار قرار گرفته است.

درگیری‌های مرزی

این در حالی است که چهارشنبه 25 مرداد خبرنگار «العربیه» به برخی گزارش‌ها مبنی بر وقوع حملاتی در مناطق مرزی نیجر اشاره کرد.

پس از آن‌که کودتاگران نیجر از بازگرداندن بازوم به قدرت سرباز زدند و ضرب الاجل جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا(ECOWAS) را نادیده گرفتند، کشورهای عضو «اکوواس» تهدید کردند که برای بازگرداندن حاکمیت قانون و رئیس جمهوری مخلوع نیجر به قدرت به نیروی نظامی متوسل خواهند شد.

اکوواس، هفته قبل یک «نیروی ذخیره» را برای آنچه که «بازگرداندن نظم در نیجر» می‌خواند، آماده کرده است.

آمسارو باکو، یکی از بنیانگذاران طرح استخدام داوطلبان نیجر، روز سه‌شنبه، 24 مرداد به «آسوشیتدپرس» گفت که «این ابتکار توسط مردم محلی در نیامی رهبری می‌شود و هدف آن جذب ده‌ها هزار داوطلب از سراسر کشور برای مبارزه، کمک و دفاع از نیجر است.»

او افزود: «ما باید در صورت وقوع این اتفاق [حمله نظامی] آماده باشیم.»

به گفته او، کمپین جذب نیرو از شنبه آینده در نیامی و چندین شهر که نیروهای متجاوز ممکن است به آنها وارد شوند، مانند شهرهای نزدیک به مرزهای نیجریه و بنین که گفته‌اند در مداخله نظامی شرکت خواهند کرد، آغاز خواهد شد.»

آمسارو باکو در ادامه گفت که «هر شهروند بالای 18 سال می‌تواند در فهرستی که به شورای نظامی ارائه می‌شود تا در صورت لزوم داوطلبان را فراخوانی کند، ثبت نام کند.»

ادامه واکنش‌های فرانسه

از سویی فرانسه در ادامه موضع‌گیری خود در قبال تحولات نیجر چهارشنبه مجددا تاکید کرد که این کشور هیچ‌گونه تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای نظامی نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد.

ناظران می‌گویند در حالی که تنش‌های منطقه‌ای شدت می‌گیرد، نیجر و ECOWAS به‌رغم اعلام آمادگی برای حل صلح‌آمیز بحران، هر دو طرف هیچ تلاشی برای مهار این بحران از خود نشان نمی‌دهند.

هفته گذشته، شورای نظامی نیجر، برای مذاکره‌ با ECOWAS اعلام آمادگی کرد، اما بلافاصله پس از آن، بازوم را به «خیانت بزرگ» متهم کرده و محاکمه او را در دستورکار خود قرار داد.

شورای نظامی نیجر که پیش از آن تهدید کرده بود در صورت مداخله نظامی خارجی بازوم را خواهد کشت، همچنین سفیر نیامی را از کشور ساحل عاج در همسایگی خود فراخواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم