گزارش سازمان ملل: هزاران نفر از نیروهای «داعش» در سوریه و عراق بسر می‌برند

کارشناسان سازمان ملل تاکید کردند که داعش همچنان فعال و خطر ظهور مجدد آن هنوز جدی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی که دوشنبه 23 مرداد منتشر شد، اعلام کردند، گروه «داعش» همچنان بین 5000 تا 7000 نیرو را در پایگاه‌های پیشین خود در سوریه و عراق، فرماندهی می‌کند.

کارشناسان ناظر بر تحریم‌های اعمال‌شده علیه این گروه افراطی، خاطرنشان کردند که در نیمه اول سال 2023، تهدید ناشی از داعش در بیشتر مناطق درگیری، افزایش یافته است.

این کمیته در گزارش خود به شورای امنیت اعلام کرد، به‌رغم خسارات سنگین این گروه و کاهش فعالیت آن در سوریه و عراق، «داعش همچنان فعال و خطر ظهور مجدد آن هنوز جدی است.»

در این گزارش آمده است: «این گروه، با انعطاف استراتژی خود، با اهالی مناطق حضورش ادغام شده و با درگیری محدود در نبردهایی که ممکن است به وقوع خسارات بیانجامد، سرگرم سازماندهی مجدد و جذب شبه‌نظامیان بیشتر از اردوگاه‌های شمال شرق سوریه و جوامع آسیب‌پذیر در کشورها همسایه است.»

به گفته کارشناسان، با وجود تداوم عملیات ضد تروریسم، «داعش» همچنان بین 5000 تا 7000 عضو در سراسر عراق و سوریه در اختیار دارد که «بیشتر آنها پیکارجو» هستند، اگرچه عملیات خود را با هدف «تسهیل عضوگیری و سازماندهی مجدد» عامدانه کاهش داده است.

این کمیته در گزارش خود خاطرنشان کرد که نزدیک به 11000 شبه‌نظامی مظنون عضویت در داعش در شمال شرق سوریه در مراکز نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» به رهبری کردها که نقش برجسته‌ای در مبارزه با داعش ایفا کردند، در بازداشت هستند.

بر اساس این گزارش، در میان این پیکارجویان، بیش از 3500 عراقی و نزدیک به 2000 نفر از حدود 70 تابعیت در دو اردوگاه بسته‌شده الهول و روج حضور دارند که طبق گفته کارشناسان، حدود 55000 نفر دارای پیوندهای خانوادگی با «داعش»، در شرایط «دشوار» و «مشکلات بزرگ انسانی » بسر می‌برند.

کارشناسان افزودند که نزدیک به دو سوم اهالی را کودکان تشکیل می‌دهند، که در میان آنها بیش از 11800 عراقی، حدود 16000 سوری و افزون بر 6700 جوان از بیش از 60 کشور دیگر حضور دارند.

کمیته کارشناسان به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرد که «داعش» همچنان به برنامه خود موسوم به «شیربچگان خلافت»، برای به‌کارگیری کودکان در اردوگاه پر جمعیت الهول ادامه می‌دهد.

علاوه بر این، بیش از 850 کودک که برخی از آنها فقط 10 سال دارند، در مراکز بازداشت و بازپروری در شمال شرق سوریه نگهداری می شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید