ارتش اسرائیل از تلاش نافرجام برای پرتاب موشک در کرانه باختری خبر داد

گروهی موسوم به «گردان العیاش» مسئولیت حمله به شهرک یهودی‌نشین «شاکد» را بر عهده گرفته و آن را «در پاسخ به جنایات» اسرائیلی‌ها علیه فلسطینی‌ها عنوان کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل، سه‌شنبه 24 مرداد، از یک تلاش نافرجام برای پرتاب موشک در کرانه باختری به سمت یک شهرک یهودی‌نشین خبر داد.

به گزارش «العربیه»، گروهی که خود را «گردان العیاش» می‌نامد، می‌گوید که توانسته‌اند با موشک «قسام 1» شهرک «شاکد» در غرب جنین را هدف قرار دهند.

شهرک «شاکد»، یکی از شهرک‌هایی است که در چارچوب شهرک‌سازی‌های بی‌رویه اسرائیل، به‌طور غیرقانونی در کرانه باختری ساخته شده است.

بیانیه گردان العیاش، این تلاش را «در پاسخ به جنایات» اسرائیلی‌ها علیه فلسطینی‌ها عنوان کرده است.

بقایای یک موشک و پرتابگر اولیه آن
بقایای یک موشک و پرتابگر اولیه آن

همزمان به گزارش «تایمز اسرائیل»، ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای، پرتاب موشک از سوی این گروه را «ناموفق» و «شکست خورده» توصیف و خاطرنشان کرد که «سربازان موفق به کشف بقایای یک موشک و پرتابگر اولیه آن شده‌اند.»

گردان العیاش با انتشار تصاویری از تلاش‌هایش مدعی شده که در ماه‌های اخیر چندین موشک به شهرک‌ها و شهرهای شمال اسرائیل شلیک کرده است.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل اما، تلاش‌های پرتاب موشک این گروه شکست خورده است، زیرا موشک‌ها حاوی مواد منفجره نبوده و عمدتاً تا فواصل کمتر از 100 متر (328 فوت) را طی کرده‌اند. اگرچه در 9 ژوئیه، نیروهای امنیتی بقایای راکتی را در شهر اسرائیلی «رام اون»، نزدیک به دیوار امنیتی کرانه باختری پیدا کردند، که نشان می‌دهد این گروه در منطقه جنین توانایی پرتاب راکت‌ها را برای مسافت‌های دورتر از آنچه در ابتدا برآورد شده بود، دارند.

این چهارمین بار از 26 ژوئن است که نیروهای اسرائیلی از پرتاب یا تلاش برای پرتاب موشک از شمال کرانه باختری خبر می‌دهند.

تاکنون هیچ گزارشی از تعداد زخمی‌های احتمالی منتشر نشده است.

اخیراً، نیروهای اسرائیلی روش عملیات نظامی خود را در کرانه باختری تغییر داده و از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به اهداف فلسطینی استفاده کردند، شبیه آنچه که در اوایل ماه گذشته در شهر جنین اتفاق افتاد.

روز سه‌شنبه نیز دو فلسطینی در شهر اریحا در کرانه باختری، به ضرب گلوله ارتش اسرائیل کشته شدند.

اسرائیل از سال 1967 کرانه باختری از جمله قدس شرقی را اشغال کرده است.

تعداد کشته‌شدگان هر دو طرف در حملات، درگیری‌ها و عملیات نظامی از ابتدای ژانویه تاکنون به 216 فلسطینی و 28 اسرائیلی افزایش یافته است.

این تعداد شامل جنگجویان و غیرنظامیان از جمله افراد کم سن و سال در طرف فلسطینی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید