جنايات جبهه «النصره» در ادلب سوریه علیه زنان

در تازه‌ترین گزارش شبکه حقوق بشر سوریه آمده است دست‌کم 500 غیرنظامی شامل 71 کودک و 77 زن در اثر شکنجه به دست هیئت تحریر الشام (جبهه النصره پیشین) کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با گذشت هشت سال از سرکوب فزاینده جبهه «النصره»، شاخه سازمان القاعده در سوریه، که در سال 2015 تاسیس «دولت» خود را در شهر ادلب اعلام کرد، سرویس امنیت عمومی «هیئت تحریر الشام» (جبهه النصره سابق) پنج‌شنبه گذشته، آغاز موج دستگیری شش معلم از جمله یک معلم زن را به اتهام ارائه دروس مختلط به دانش آموزان سوم مقدماتی در خانه‌هایشان، اعلام کرد.

ادلب - منبع عکس: خبرگزاری فرانسه
ادلب - منبع عکس: خبرگزاری فرانسه

به گفته منابع رسانه‌ای، این معلمان برای تحقیقات به مقر 107 دستگاه امنیت عمومی منتقل شدند.

این اقدام چندروز پس از تصمیم وزارت آموزش و پرورش به اصطلاح «دولت نجات»، شاخه سیاسی «هیئت تحریر الشام»، مبنی بر جداسازی جنسیتی و تحمیل پوشش اسلامی در مدارس خصوصی ادلب صورت گرفت.

از ادلب
از ادلب

به گفته منابع محلی از داخل ادلب به «العربیه»، هیئت تحریرالشام به شکل ادواری مرتکب موارد تقض و بازداشت‌ غیرنظامیان، کادر آموزشی و دانش‌اموزان دختر و پسر شده و از ابتدای حکومت خود بر ادلب، اقدامات مختلفی را را در نقض حقوق بشر، به ویژه در بازداشتگاه‌های بدنام خود، مرتکب شده است.

زندان‌های مملو از زندانی

«محمد الجولانی»، رهبر جبهه النصره، حکومت خود را در ادلب با دستگیری‌های پیاپی آغاز کرد که طی آنها حتی زنان باردار نیز در امان نبودند.

به گفته «لوی عرمون» فعال رسانه‌ای (با نام مستعار) از ادلب، مراکز اشتغال زنان مانند کارگاه‌های خیاطی، صنایع دستی، مراکز رادیوهای محلی و نهادهای خدماتی ویژه زنان نیز هدف این‌گونه یورش‌ها قرار گرفتند.

ابو محمد الجولانی رهبر جبهه النصره
ابو محمد الجولانی رهبر جبهه النصره

او در مصاحبه با «العربیه» افزود: «زندان‌های الجولانی مملو از صدها ربوده‌شده بدون محاکمه است و سیطره امنیتی او، زنان را بی‌رحمانه هدف گرفته و بیشتر آنها در معرض شکنجه گوناگون قرار دارند.»

فروش دختران اسیر

عرمون به گسترش و تعداد بالای بازداشتگاه‌ها که بیشتر آنها مخفی و محرمانه هستند، اشاره کرد. به گفته او هرکس وارد این بازداشتگاه‌ها نظیر زندان «عقاب الاثری» در جبل الزاویه شود، به ندرت زنده بیرون می آید.

او افزود: «بسیاری از این زندانیان به عنوان دشمن حاکمیت جبهه النصره در نظر گرفته شده و مورد شکنجه بی‌رحمانه قرار می‌گیرند به طوری که پس از آزادی معمولا دچار عوارض گوناگونی نظیر اختلال حافظه و بیماری‌های روانی و بدنی خطرناک می‌شوند.»

به گفته عرمون برخی از زندانیان که پس از آزادی از کشور خارج شدند، فاش کردند که دختران زندانی از فرقه ایزدی و زنان کرد مسیحی به‌ویژه از عفرین، در بازار بردگان شهر الرقه فروخته شدند.

تظاهرات به رهبری زنان

با این حال به گفته «ابوعمر الادلبی»، فرمانده تیپ شمال نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» که اعضای آن عمدتا از ادلب هستند، مناطق ادلب و حومه آن همچنان تا به امروز شاهد تظاهرات به رهبری زنان علیه اقدامات هیئت تحریرالشام است.

الادلبی به «العربیه» تاکید کرد که موج بازداشت‌ زنان به اتهامات ساختگی از جمله حضور در مجامع مختلط جنسیتی، تداوم دارد.

ماهیتی شبیه طالبان

از سویی احمد سلطان، پژوهشگر امور گروه های تروریستی، به «العربیه» توضیح داد که النصره یک نهاد پراگماتیستی است که در راستای تامین منافع خود کار می کند و یک کیان بزرگ افراط‌گرا را شامل می‌شود.

این پژوهشگر مصری در مقایسه رویکرد طالبان و النصره توضیح داد که طالبان یک جنبش جهادی با ریشه‌های قبیله‌ای است، برخلاف النصره که بدون برخورداری از ریشه‌های واقعی، توانسته پیوند‌هایی را با برخی عشایر شمال سوریه ایجاد کند.

سلطان درباره برخی شباهت‌های دو جنبش در رابطه با زنان تاکید کرد: «این دو سازمان در تلاشند تا محدودیت‌های سخت‌گیرانه مانند پوشش اسلامی و اعدام را در مورد زنان اعمال کنند.»

در تازه‌ترین گزارش شبکه حقوق بشر سوریه آمده است، دست‌کم 500 غیرنظامی شامل 71 کودک و 77 زن در اثر شکنجه به دست هیئت تحریرالشام کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید