جامعه اقتصادی غرب آفریقا عزم شورای نظامی نیجر برای محاکمه بازوم را تحریک‌آمیز خواند

سازمان ملل متحد متهم شدن رئیس جمهوری مخلوع نیجر به «خیانت بزرگ» از سوی کودتاگران را «بسیار نگران‌کننده» دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» اتهام‌افکنی شورای نظامی برآمده از کودتای نیجر علیه محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع این کشور و عزم این شورا برای محاکمه او را رویکردی «تحریک‌آمیز» خواند.

بلوک اقتصادی غرب آفریقا دوشنبه 23 مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که از تلاش شورای نظامی نیجر برای نسبت دادن اتهام «خیانت بزرگ» به محمد بازوم، رئيس جمهوری نیجر که با انتخابات دموکراتیک روی کار آمده بود، به شدت شوک‌زده شده است.

بلوک «اکوواس» افزود که این گام نوعی از اقدامات تحریک‌کننده از سوی رهبران کودتای نیجر است و با ادعاهای آنها مبنی بر آمادگی برای دست‌یابی به راهکار مسالمت‌آمیز برای بحران کنونی این کشور مغایرت دارد.

نگرانی سازمان ملل

در همین راستا استفان دوچاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت که هر گونه تلاش از سوی شورای نظامی نیجر برای متهم کردن محمد بازوم به خیانت بزرگ، «بسیار نگران‌کننده» است.

دوچاریک همچنین درباره سرنوشت رئیس جمهوری مخلوع نیجر و خانواده او و بهداشت و سلامت آنها افزود که سازمان ملل در این‌باره بسیار نگران است و مجددا فراخوان خود را برای آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنها و بازگشت‌ بازوم به پست ریاست جمهوری تکرار می‌کند.

ناخشنودی آمریکا

از سویی ایالات متحده آمریکا نیز نسبت به اعلام شورای نظامی نیجر برای محاکمه بازوم به اتهام خیانت بزرگ، ابراز ناخشنودی کرده و چنین اقدامی را غیرضروری و کاملا ناموجه دانسته که به گفته آن هیچ کمکی به ایجاد راهکار مسالمت‌آمیز برای حل بحران این کشور نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید