آیا کامیون واژگون شده حزب الله در لبنان حامل موشک‌های ایرانی بود؟

تلویزیون اسرائیلی «کان» به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور گزارش داد که کامیون واژگون شده حزب‌الله «موشک‌های ایرانی ضد تانک حمل می‌کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌رغم گذشت چند روز از واژگونی کامیون مشکوک متعلق به حزب الله در منطقه «الکحاله» لبنان، این حادثه بار دیگر شبح جنگ داخلی و تفرقه فرقه‌ای را به فضای متنشج لبنان بازگردانده و افکار عمومی لبنانی‌ها را به خود مشغول کرده است.

طی چند روز گذشته، بسیاری از لبنانی‌ها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از «قلدری» و قدرت نمایی حزب الله ابراز نگرانی کرده و به ویژه که اعضا و هواداران این حزب در ساعات گذشته ویدئوها و تصاویری از خودروهای زرهی جدید و تسلیحات پیشرفته را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند که بسیاری آن را پیامی برای ارعاب و تهدید لبنانی‌ها دانسته‌اند.

موشک‌های پیشرفته ضد تانک

آنچه كه نگرانی و شک و تردیدها را درباره محتوای محموله کامیون واژگون شده حزب الله بیشتر کرد، گزارش تلویزیون اسرائیلی «کان» بود که در آن به نقل از منابع امنیتی از محتوای محموله کامیون خبر داد.

تلویزیون اسرائیلی «کان» به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور که نام آنها را فاش نکرد، گزارش داد که کامیون واژگون شده حزب‌الله «موشک‌های ایرانی حمل می‌کرد».

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل» این تلویزیون در گزارش خود به نقل از منابع امنیتی اسرائیلی تاکید کرد که محموله کامیون واژگون شده حاوی موشک‌های ضد تانک ایرانی است که تهران برای شبه‌نظامیان حزب الله ارسال کرده است.

این روزنامه نوشت که این تسلیحات از طریق یک منطقه کاملا غیرنظامی به شکل خطرناکی منتقل شده است.

این روزنامه به نقل از منابع امنیتی نوشت، تلاش برای قاچاق اسلحه توسط (یگان 4400) حزب الله مانند بسیاری از تلاش‌های مشابه است که قبلا توسط افراد یا احزاب وابسته به تهران برای انتقال تسلیحات از تهران از راه سوریه و سپس به لبنان، سازماندهی شده است.

چهارشنبه گذشته، طی درگیری بین اعضای حزب الله و تعدادی از ساکنان این شهر که عمدتاً مسیحی هستند، دو نفر در «الکحاله» در نزدیکی بیروت جایی که کامیون حزب الله واژگون شده بود، کشته شدند.

عبود ابی خلیل، یکی از مسئولان منطقه «الکحاله»، تأکید کرد که درگیری‌ها پس از واژگونی یک کامیون متعلق به حزب الله در این شهر کوچک واقع در جاده ارتباطی بیروت به دمشق آغاز شد.

ابی خلیل به خبرگزاری فرانسه گفت: «افرادی با لباس غیرنظامی بلافاصله کامیون واژگون شده را محاصره کرد و سپس با تعدادی از ساکنان این منطقه که به محموله کامیون مشکوک شده بودند، درگیر شدند که بعد اين درگیری با دخالت ارتش لبنان پایان یافت».

وقوع چنین حادثه‌ای در لبنان کشوری که شاهد یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی و سیاسی است، باعث افزایش بحران و تنش خواهد شد.

بسیاری از سیاستمداران اپوزیسیون لبنان با حمله و انتقاد شدید از اقدامات فراقانونی حزب الله، فعالیت‌های این حزب را غیر قابل قبول می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید