وزارت خارجه سودان فرستاده سازمان ملل را به رفتار مغرضانه متهم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه سودان اقدامات فولکر پرتس، فرستاده سازمان ملل متحد را از دلایل آغاز جنگ در کشورش عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه سودان اقدامات فولکر پرتس، رئیس هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در خارطوم را یکی از دلایل آغاز جنگ در سودان دانسته و وی را به همکاری به شیوه‌ای مغرضانه با برخی احزاب، متهم کرد.

خالد الشیخ، سخنگوی وزارت امور خارجه سودان، جمعه 20 مرداد، به خبرگزاری «العالم العربی» گفت: «فرستاده سازمان ملل متحد برخی از احزاب در کشور را که به دنبال راه‌حلی برای بحران بودند کنار گذاشت و تنها بر برخی احزاب که دارای دیدگاه‌هایی ناسازگار بودند، تمرکز کرد.»

وی افزود: «پرتس با برخی از احزاب خاص و نه برخی دیگر در سودان به صورت مغرضانه و خارج از محدوده اختیارات اعطا شده به نمایندگی سازمان ملل در این کشور که قرار بود بی‌طرفانه باشد و با همه طرف‌ها ارتباط برقرار کند، همکاری می‌کرد».

الشیخ در انتقاد از فولکر پرتس تصریح کرد:«به‌رغم این‌که سازمان ملل همواره خواستار دموکراسی و برگزاری انتخابات در سودان بوده، فرستاده این نهاد بین‌المللی به سودان اما هرگز در مورد برگزاری انتخابات و گذار به حکومت دموکراتیک سخن به میان نمی‌آورد».

علی الصادق، سرپرست وزارت خارجه سودان نیز در این‌باره گفت: «امتناع خارطوم از شرکت پرتس در نشست دیروز شورای امنیت سازمان ملل متحد «مبتنی بر هیچ‌گونه باج‌گیری یا تهدیدی علیه کسی نیست».

الصادق در انتقاد از عملکرد فرستاده سازمان ملل به کشورش افزود، امتناع سودان از حضور پرتس در این نشست «رویه حق مشروع این کشور برای پذیرفتن کسانی است که در خدمت سودان و مردم آن هستند و کسانی که علیه آن کار می‌کنند را از کشور اخراج می‌کند».

سخنگوی وزارت خارجه سودان نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «العالم العربی» گفت: «پیام‌های متعددی در خصوص اقدامات پرتس به سازمان ملل ارسال شد، اما آنها را جدی نگرفتند تا زمانی که مجبور شدیم او را به عنوان عنصری نامطلوب در سودان معرفی کنیم».

الشیخ از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواست تا «فرستاده جدیدی به سودان را برای ریاست ماموریت سازمان ملل به ویژه در این زمان حساس تعیین کند».

وی خاطرنشان کرد که اعزام فرستاده سازمان ملل به سودان، بنا به درخواست دولت خارطوم صورت گرفته است، بنابراین باید با آن هماهنگی به عمل آید، نظرات و خواسته‌های آن را بشنوند و به مفاد اختیارات اعطا شده به سودان پایبند باشند.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل، چهارشنبه گذشته، در نشست شورای امنیت گفت: «دولت سودان هشدار داده است که در صورت شرکت فرستاده سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره سودان، به حضور نمایندگی سازمان ملل در این کشور پایان خواهد داد».

لیندا توماس این هشدار وزارت خارجه سودان را «غیرقابل قبول» دانست.

الشیخ درباره میانجی‌گری سعودی و آمریکا تاکید کرد که هیئت نمایندگان دولت سودان همچنان در خارطوم مستقر هستند و منتظر آنند تا پیشنهاد جدیدی در خصوص خروج نیروهای پشتیبانی سریع از مناطق مسکونی و مقرهای دولتی در خارطوم، ارائه شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه سودان در پایان اظهارات خود تاکید کرد که هیئت نمایندگان ارتش سودان تا زمانی که نیروهای پشتیبانی سریع از مناطق مسکونی و نهادهای دولتی خارج نشوند، به سر میز مذاکرات باز نخواهد گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید