فرانسه کارزار بین‌المللی تخلیه نفتکش «صافر» و جلوگیری از وقوع فاجعه را تحسین کرد

وزارت خارجه فرانسه کمک 3.3 میلیون یورویی پاریس به عملیات تخلیه نفتکش صافر را یادآور شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرانسه از انجام موفقیت‌آمیز کارزار بین‌المللی و عملیات تخلیه کامل محموله نفتی از نفتکش فرسوده «صافر» به نفتکشی جایگزین در آب‌های نزدیک سواحل بندر الحدیده یمن در دریای سرخ و جلوگیری از خطر نشت قریب‌الوقوع آن، استقبال کرد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه شنبه 21 مرداد گفت:« فرانسه که از این عملیات حمایت کرده و 3.3 میلیون یورو به آن کمک مالی کرده است، تلاش‌های سازمان ملل متحد و کارزار کشورها برای انجام این طرح نجات که در 11 اوت به پایان رسیده و مانع از وقوع بحران زیست‌ محیطی، انسانی و اقتصادی در دریای سرخ شده است را ارج می‌نهد».

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد طرح بین‌المللی عملیات نجات برای تخلیه بیش از یک میلیون بشکه نفت از نفتکش فرسوده صافر در سواحل یمن، کشوری که سال‌ها درگیر جنگ است، با هدف متوقف ساختن تهدید نشت نفت، از اواخر ماه ژوئیه آغاز شد.

خطر قریب‌الوقوع نشت نفت از نفتکش فرسوده صافر، منطقه را با فاجعه‌ای زیست محیطی تهدید می‌کرد که ممکن بود خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به اکوسیستم‌های دریای سرخ، تاسیسات بندری حیاتی و زندگی ساکنان منطقه که به صیادی و ماهیگیری متکی است، وارد سازد.

با وقوع چنین فاجعه‌ای علاوه بر آلودگی‌های گسترده در دریای سرخ، احتمال می‌رفت که کشتیرانی بین‌المللی در تنگه باب المندب و آبراهه کانال سوئز که با دریای مدیترانه مرتبط است، متوقف شود.

با پایان عملیات تخلیه کامل نفت از مخزن صافر، مسأله مالکیت این محموله نفتی تخلیه شده در سایه نزاع ما بین حوثی‌ها و دولت قانونی یمن هرچند که از شدت درگیری‌ها میان دو طرف کاسته شده همچنان به عنوان موضع اختلاف معلق مانده است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پایان اظهارات خود بیان کرد که پاریس مجددا حمایت خود از فرستاده سازمان ملل متحد به یمن به‌منظور دست‌یابی به راهکاری سیاسی جهت پایان دادن به جنگ، که تنها راه بهبود زندگی مردم یمن به طور پایدار و مشارکت یمن در امنیت منطقه‌ای است را ابراز می‌دارد.

صافر
صافر

رهایی از کابوس فاجعه احتمالی

در واکنش به تخلیه موفقیت‌آمیز و کامل این محموله نفتی، عبدالسلام حمید، وزیر حمل و نقل یمن شنبه تاکید کرد که یمن و کشورهای حوزه دریای سرخ از کابوس نفتکش فرسوده «صافر» و خطر فاجعه‌های احتمالی آن که سال‌ها است آنها را تهدید می‌کرد، رهایی یافتند.

بحر احمر میں موجود بحری جہاز صافر
بحر احمر میں موجود بحری جہاز صافر

دستاوردی بزرگ

عبدالسلام حمید در کنفرانسی مطبوعاتی طرح نجات بین‌المللی تخلیه نفتکش صافر را دستاوردی بزرگ برای محافظت از آب‌های منطقه‌ای یمن توصیف کرد.

او افزود که منطقه دریای سرخ و سواحل یمن در پی توقیف این نفتکش از سوی شبه‌نظامیان حوثی در سال 2015 در نزدیکی بندر الحدیده، و در ادامه بی‌اعتنایی و ممانعت آنها از تخلیه یا تعمیر و نگهداری این مخزن شناور فرسوده، به مدت 9 سال تحت تهدید خطر نشتی و آلودگی نفتی بود.

وزیر حمل و نقل یمن همچنین گفت که این دستاورد با تلاش‌های مشترک دولت قانونی یمن و تیم‌های کارشناسی آن در همکاری با طرح نجات و ماموریت سازمان در یمن ملل محقق شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید