تلاش آمریکا برای شراکت امنیتی با عراق به‌رغم چالش‌های متعدد

ایالات متحده امیدوار است که عراق به بخشی از ساختار همکاری آمریکایی - عربی برای حفاظت از حریم هوایی، زمینی و دریایی برابر هرگونه تجاوز تبدیل ‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

واشینگتن هفته گذشته اولین نشست عراقی-آمریکایی در خصوص «همکاری مشترک امنیتی» را شاهد بود. این اقدام در وهله نخست، تکرار شعارها به نظر می‌رسد اما چنین اقدامی نقطه عطفی در روابط آمریکا و عراق به حساب می‌آید.

مناسبات دو کشور از 20 سال پیش، عملا عبارت بود از ارتشی که در حمله به خاک عراق، رژیم صدام حسین را سرنگون کرد اما متعاقبا با شورش مواجه شد و سپس بر اساس یک توافق، خاک عراق را ترک کرد و در مرحله بعدی، با هدف مقابله با «داعش» به عراق بازگشت.

آمریکایی‌ها در حال حاضر در صدد هستند که صرفا در راستای کمک به دولت عراق در این کشور فعالیت کنند.

به گفته یک مقام ارشد در وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون»، واشینگتن می داند که ماموریت علیه «داعش» خاتمه خواهد یافت و به همین دلیل دو طرف، بررسی وضعیت بعد از این ماموریت را آغاز کردند.

شراکت همه‌جانبه

بیانیه مشترک که در پایان مذاکرات در «پنتاگون» منتشر شد، درباره یک «مشارکت جامع» صحبت می‌کند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا در نشست با خبرنگاران پس از این مذاکرات گفت که روابط «آینده» می‌تواند «مانورهای نظامی دوجانبه و چندجانبه، تبادل اطلاعات و داده‌های اطلاعاتی، فروش تسلیحات ساخت آمریکا و کمک به عراقی‌ها در نگهداری این تجهیزات و پیگیری استفاده مناسب از آن برای حفاظت از مرزها و سایر عملیات‌ها را شامل شود.»

این پیشنهادات آمریکا، دربردارنده چالش‌های زیادی است که مهمترین آن، تبدیل نیروهای عراقی به ارتشی مشابه ارتش آمریکا و شرکت در رزمایش‌های دوجانبه یا چندجانبه است؛ بدین معنا که عوامل دو ارتش، به یک زبان صحبت خواهند کرد.

تبادل اطلاعات، به‌ویژه داده‌های اطلاعاتی، به این معناست که دو طرف پس از فاز مبارزه با تروریسم در قالب دو ارتش دوست، به تبادل اطلاعات محرمانه می‌پردازند و هر یک از طرفین اطمینان دارد که طرف مقابل، از این اطلاعات سوءاستفاده نکرده و این اطلاعات به طرف ثالث، نشت نخواهد کرد.

کارکرد جدید ارتش عراق

از نگاه آمریکایی‌ها، نیروهای عراقی از توانمندی بالا در امور ضد تروریسم برخوردارند و چالش بزرگ هر دو طرف، تبدیل نیروی نظامی عراق به ارتشی است که با آمریکایی‌ها در دستیابی به اهداف «بازدارندگی یکپارچه و امنیت منطقه‌ای»، همکاری داشته باشد.

این مقام آمریکایی، در نشست خبری با مشارکت «العربیه» ابراز امیدواری کرد که عراق، به بخشی از ساختار همکاری آمریکایی - عربی برای حفاظت از حریم هوایی، زمینی و دریایی در برابر هرگونه تجاوز، چه توسط یک کشور یا سازمان‌ تروریستی تبدیل ‌شود.

این مسائل را نباید به عنوان امری جدید برای آمریکایی‌ها در نظر گرفت زیرا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سفر سال 2022 به جده رفت که افزون بر دیدار با کشورهای شورای همکاری خلیج، عراق، اردن و مصر نیز حضور داشتند. با این حال، فشارهای خارجی و داخلی که عراق در معرض آن قرار دارد، این کشور را در موقعیتی متفاوت قرار داده است.

چالش‌ها

عراق مرزهای طولانی با ایران دارد و سپاه پاسداران از نفوذ زیادی میان شبه‌نظامیان شیعه برخوردار است و از زمین و حریم هوایی عراق برای عبور به سوریه استفاده می‌کند.

اقلیم کردستان عراق از حکومتی خودمختار برخوردار است که در آن، نیروهای پیشمرگه، رهبری مختص به خود و تماس‌های جداگانه با آمریکایی‌ها دارند.

از سویی، ترکیه به بهانه مبارزه با مخالفان کرد، خواهان ابقای نفوذش در داخل خاک عراق است.

آمریکایی‌ها برای همه پرسش‌ها، پاسخ ندارند و عراقی‌ها نیز از توانایی دادن تعهدات محکم به آمریکایی‌ها برخوردار نیستند، اما اعمال کنترل عراق بر سیستم فرماندهی و کنترل نیروهای مسلح خود، راه را برای همکاری با آمریکایی‌ها باز می‌کند.

اگر عراق بتواند شبه‌نظامی‌ها و مرزها را کنترل کند، دو طرف می‌توانند در روابط نظامی دوجانبه تحول ایجاد کنند.

مقامات پنتاگون بر این باورند که درخواست عراق برای ابقای سربازان آمریکایی در این کشور، مهمترین موضوع است و درها برای پی‌ریزی یک رابطه بلندمدت و چند جانبه، باز است.

آمریکایی‌ها همچنین می‌دانند که راه درازی در پیش است. یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا جمعه در صحبت با خبرنگاران گفت که بخشی از این روابط، «تقسیم نان» با عراقیها است که تعبیری معادل داشتن حق «نان و نمک» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید