کاهش تنش آمریکا و روسیه در سوریه؛ نگرانی از تنش‌آفرینی ترکیه

آمریکایی‌ها تاکید دارند که خط «حل منازعه» یا همان ارتباط میان نیروهای آمریکایی و متحدان از یک سو و نیروهای روسی از سوی دیگر، به خوبی کار می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حملات هواپیماهای نظامی روسیه علیه منطقه التنف سوریه در اواخر بهار و اوایل تابستان و ایجاد خطر برای سربازان آمریکایی مستقر در این منطقه، واقعیتی بود که حضور جنگنده‌های آمریکایی برای مقابله با هواپیماهای روسی را ایجاب کرد.

در چارچوب تدابیر لازم جهت بازدارندگی روسیه از تداوم حمله به سربازان و هواپیماهای آمریکایی در منطقه به ویژه در التنف، نیروی هوایی، اسکادرانی از جنگنده‌های مدرن «اف-22» را به منطقه اعزام کرد و «سنتکام» طی بیانیه‌ای تاکید کرد که این اسکادران برای مقابله با این اقدامات روسیه، اعزام شده است.

پس از این واکنش آمریکا بود که نیروهای روسی، ضمن اجتناب از حمله به سربازان و پیمانکاران آمریکایی حاضر در التنف، حمله به پهپادهای آمریکایی در آسمان سوریه را تداوم دادند.

رهگیری پهپادها

این موضوع به مشکلی برای آمریکایی‌ها تبدیل شد؛ به ویژه که این پهپادها برای ساعات طولانی عملیات شناسایی انجام داده و ماموریت اصلی آنها، کشف، پیگیری و حمله به اهداف تروریستی است.

هواپیماهای روسی در 7 جولای در یک تصادف منحصر به فرد به مدت دو ساعت، برای پهپاد آمریکایی از نوع «ام‌کیو-9» ایجاد مزاحمت کردند اما همین پهپاد چند ساعت بعد طی عملیاتی کیفی، اسامه المهاجر، یکی از رهبران گروه «داعش» را در شرق سوریه از پای درآورد.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی به «العربیه »، ارتش آمریکا در حال حاضر بر این باور است که «اطلاع‌رسانی در این خصوص، در قالب نشر تصاویر و بعضا ویدئوها و نشر بیانیه در مورد کشته‌شدن یک تروریست، اقدامات روس‌ها را برملا کرد و نشان داد که آمریکا، سرگرم اقدامات مبارزه با ترویسم است و روس‌ها در این کار اخلال می‌کنند.»

خطوط باز حل مشکل

آمریکایی‌ها تاکید دارند که خط «حل منازعه» یا همان ارتباط میان نیروهای آمریکایی و متحدان از یک سو و نیروهای روسی از سوی دیگر ، به خوبی کار می‌کند ولی مهمتر از آن، این است که نیروهای روسیه، حمله به هواپیماها یا پهپادهای آمریکایی درحال پرواز بر فراز حریم هوایی سوریه را متوقف کردند.

یک مقام نظامی آمریکایی به «العربیه» گفت: «پروازهای ائتلاف بین‌المللی و هواپیماهای آمریکایی در سراسر منطقه، مانع حملات شده و از سربازان در عرصه میدانی محافظت کرده و در راستای تنها هدف، یعنی شکست داعش و مقابله با سازمان‌های خشونت‌طلب افراطی قرار دارد.»

از سوی دیگر، هواپیماهای روسی زمانی در مناطق شمال شرق سوریه پرواز می‌کنند که رهبری روسیه می‌خواهد به سربازان مستقر در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه، دسترسی داشته باشد بدین معنا که روس‌ها گاهی بر فراز یا نزدیک مناطق استقرار نظامی ایالات متحده، پرواز می‌کنند.

احیای آرامش در حریم هوایی سوریه

بازگشت آرامش میان روس‌ها و آمریکایی‌ها در حریم هوایی سوریه، از بروز مشکلات اضافی جلوگیری می‌کند، چراکه آمریکایی‌ها بر این باورند که در خاورمیانه با چالش‌های مختلفی از مسائل حل‌ناشده با ایران و تهدیدهای آن در آبهای بین‌المللی؛ به ویژه از تنگه هرمز، دریای عرب و خلیج عمان گرفته تا چالش شبه‌نظامیان در برابر حضور آمریکا در عراق و سوریه و پیگیری تشدید لحن آنها علیه آمریکایی‌ها مواجه هستند.

در این فاز از آرامش میان آمریکایی‌ها و روس‌ها در سوریه، واشینگتن امیدوار است بتواند به اقدامات خود جهت اخراج عوامل داعش از اردوگاه‌های شمال شرق سوریه، بدون تنش‌آفرینی ترکیه در طول مرزها، ادامه دهد.

پایبندی ترکیه

ترکیه سال‌هاست بر خواسته خود مبنی بر دورکردن کردها از مرزهایش و ایجاد کمربندی 30 کیلومتری برای سوری‌های در حال بازگشت از خاک ترکیه به کشورشان، پایبند است ولی با بروز مشکل در مسیرهای گفت‌وگو و راه‌حل بین ترکیه و بشار اسد، ازسرگرفته شدن تنش میان همه طرف‌ها از جمله آمریکایی‌ها، روس‌ها، کردها و اسد، به صورت امری محتمل در می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید