سازمان ملل متحد از تخلیه کامل محموله نفتکش صافر در سواحل یمن خبر داد

پس از تخلیه کامل محموله نفتی صافر، مرحله شستشوی مخازن و انتقال این نفتکش فرسوده برای بازیافت آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد از پایان عملیات تخلیه محموله نفتی نفتکش فرسوده صافر در آب‌های ساحلی بندر الحدیده یمن در دریای سرخ خبر داد.

در این عملیات بین‌‌المللی که تحت سرپرستی سازمان ملل و با حمایت مالی برخی کشورها از جمله پادشاهی عربی سعودی انجام شد بیش از یک میلیون بشکه نفت از این مخزن فرسوده تخلیه و از خطر قریب‌الوقوع نشتی و بروز یک فاجعه زیست‌ محیطی جلوگیری شد.

سازمان ملل متحد جمعه 20 مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان از خبرها مبنی بر تخلیه امن و کامل محموله نفتی از مخازن نفتکش صافر به نفتکشی جایگزین که با هدف پیشگیری از وقوع فاجعه انسانی و زیست محیطی انجام می‌شود، استقبال کرد.

مقامات سازمان ملل متحد از سال‌ها پیش هشدار می‌دادند که نفتکش فرسوده صافر در سواحل یمن با خطر انفجار یا نشت مواجه است که احتمالا به وقوع فاجعه‌ای چهار بار بزرگتر از فاجعه «اکسان والدز» که در سال 1989 در آب‌های مقابل سواحل آلاسکا به وقوع پیوست، منجر خواهد شد که عملیات رفع آلودگی ناشی از آن بالغ بر 20 میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت.

بنا بر اعلام مقامات سازمان ملل پس از تخلیه کامل محموله نفتی صافر، مرحله شستشوی مخازن آن و انتقال این نفتکش فرسوده برای بازیافت آغاز می‌شود که بین دو تا سه هفته به طول خواهد انجامید.

پیش از آن احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن جمعه از اتمام عملیات تخلیه مخزن نفت صافر خبر داده بود.

بن مبارک در حساب کاربری «ایکس» (توییتر سابق) خود نوشت که دولت یمن با «مسئولیت بالایی» به پرونده نفتکش صافر رسیدگی کرده است.

وزیر خارجه یمن خاطرنشان کرد که اولین هدف از این عملیات موفقیت‌آمیز، نجات آب‌ها، سواحل یمن و سواحل کشورهای منطقه از خطر قریب‌الوقوع فاجعه زیست محیطی است.

دولت قانونی یمن پنج‌شنبه 19 مرداد، از تکمیل انتقال حدود 97 درصد از کل محموله نفتی مخزن صافر به نفتکشی جایگزین، طی دو هفته گذشته از روند انتقال، خبر داده بود.

عبدالسلام حمید، وزیر حمل و نقل یمن سه‌شنبه گذشته، خبر داده بود که 94 درصد نفت مخزن صافر با بیش از یک میلیون بشکه، تخلیه شده است.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد هزینه کل عملیات بین‌المللی تخلیه و بازیافت نفتکش صافر یمن را بالغ بر 142 میلیون دلار تخمین زده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم