بغداد: روابط ما با واشینگتن خوب است و هیچ‌گونه تنشی وجود ندارد

آمریکا طی سال‌های گذشته با کاستن از تعداد نیروهای خود در عراق ماموریت آنها را تنها به ارائه مشاوره و خدمات آموزشی به ارتش عراق محدود کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از دیدار وزرای دفاع دو کشور ایالت متحده آمریکا و جمهوری عراق، فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد که «روابط بغداد و واشنگتن خوب است و هیچ‌گونه تنشی در آن ایجاد نشده است».

فواد حسین، چهارشنبه 18 مرداد در گفت‌و‌گو با «العربیه» در این‌باره اظهار داشت که در مورد عرصه‌های امنیتی، نظامی و همچنین دلار همکاری مشترک فی‌مابین دو کشور جریان دارد.

همکاری مشترک

وزیر خارجه عراق تصریح کرد که هم اکنون یک هیئت نظامی عراقی به ریاست وزیر دفاع این کشور برای گفت‌وگو در مورد همکاری مشترک با ایالات متحده راهی واشنگتن شده است.

وی همچنین تاکید کرد که عراق متعهد به حفاظت از تمامی نمایندگی‌های دیپلماتیک است.

ثابت العباسی، وزیر دفاع عراق سه‌شنبه با همتای آمریکایی خود لوید آستین در یکی از مقرهای وزارت دفاع آمریکا در ایالت ویرجینیا دیدار و درباره همکاری امنیتی فی‌مابین دو کشور و تبادل داده‌های اطلاعاتی با هدف حمایت از ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در عراق و از بین بردن هسته‌ها و بقایای این گروه گفت‌وگو کرد.

عباسی همچنین با لوید آستین در رابطه با آینده ماموریت ائتلاف بین‌المللی در عراق و همکاری‌های امنیتی دوجانبه عراق و آمریکا رایزنی کرد.

هیئت‌های دو کشور همچنین درباره تداوم ماموریت‌های مشاوران نظامی و آموزش‌های مشترک بین دو کشور تاکید کردند.

موضوع استقرار نیروهای آمریکایی در چارچوب ائتلاف بین‌المللی در برخی از پایگاه‌های نظامی عراق پیش از این جنجال‌هایی را در این کشور برانگیخته بود تا اینکه چندین حزب و جناح‌های پارلمانی عراقی خواستار تصویب قانونی شدند که حضور این نیروها در عراق شایان دهد.

شایان ذکر است، واشینگتن، که رهبری ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش را بر عهده دارد، در گذشته بارها به صراحت اعلام کرده است که تنها چند صد مشاور نظامی آمریکایی در خاک عراق باقی مانده‌اند که مأموریت‌هایی از قبیل مشاوره و آموزش را انجام می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید