عمران خان پنج سال از فعالیت سیاسی منع شد

دادگاه روز شنبه عمران خان را در رابطه با فساد مالی، به سه سال زندان محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون انتخابات پاکستان، تصمیم گرفت عمران خان، نخست‌وزیر سابق این کشور را پس از محکومیت و زندانی شدنش به اتهام فساد، به مدت پنج سال از فعالیت سیاسی منع کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه 17مرداد، به نقل از یک مقام ارشد، کمیسیون انتخابات گفته که محرومیت عمران خان از سیاست به دلیل محکومیت او بوده است.

این مقام ارشد کمیته انتخابات افزود: «عمران خان همچنین برای مدت پنج سال رد صلاحیت شده است».

طبق قوانین پاکستان، کمیته انتخابات این کشور از هر فردی که مجرم شناخته ‌شود برای مدت حداکثر پنج سال از زمان شروع حکم محکومیت، از نامزدی برای هر منصب دولتی جلوگیری می‌کند.

ذوالفقار بخاری، دستیار عمران خان به رویترز گفت: «ما می‌دانستیم که قطعاً این اتفاق خواهد افتاد».

او با بیان اینکه حزب عمران خان نسبت به حکم سلب صلاحیت به دیوان عالی کشور اعتراض خواهد کرد، افزود: «بسیار مطمئن هستیم که این رأی لغو خواهد شد».

عمران خان، روز شنبه از سوی دادگاه به سه سال زندان محکوم شد و پس از اعلام محکومیت از سوی دادگاه به اتهام فساد مالی در دوران حکومتش (2018 – 2022)، بازداشت شد.

پلیس پاکستان روز شنبه عمران خان را در منزل خود در شهر لاهور دستگیر کردند.

وکیل او گفت که تیم حقوقی موکلش روز سه‌شنبه به محکومیت او اعتراض کرده است و دادگاه عالی روز چهارشنبه به تقاضای تجدید نظر (استیناف) رسیدگی خواهد کرد.

تیم حقوقی عمران خان می‌گوید که او در یک سلول کوچک با توالت باز در زندانی در اتوک در نزدیکی پایتخت، اسلام‌آباد، در شرایط بسیار بدی نگهداری می‌شود، در حالی که او سزاوار نگهداری در سلول بهتری با حمام جداگانه، روزنامه، کتاب و تلویزیون است.

دادگاه روز شنبه عمران خان را در رابطه با فساد مالی، به سه سال زندان محکوم کرد. او همه اتهامات مبنی بر فساد مالی علیه خودش را رد کرده است.

عمران خان از زمان برکناری از سمت نخست‌وزیری پاکستان در سال گذشته در مرکز ناآرامی‌های سیاسی این کشور که به دلیل بحران اقتصادی در حال فرو ریختن است، قرار گرفته و نگرانی مقام‌های این کشور را افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید