سازمان ملل: بیش از 4 میلیون نفر بر اثر درگیری‌های نظامیان در سودان آواره شدند

بنا بر آمارهای سازمان ملل درگیری‌های سودان تاکنون دست‌کم به کشته شدن 3900 نفر منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش‌های خود شمار آوارگان جنگ در سودان را بیش از 4 میلیون نفر اعلام کرد که یک چهارم آنها به خارج از مرزهای این کشور فرار کرده‌اند.

یک مقام سازمان ملل متحد سه‌شنبه 17 مرداد اعلام کرد که تشدید درگیری‌ها در سودان به بی‌خانمان شدن بیش از 4 میلیون نفر منجر شده است که بیش از 884 هزار نفر از آنها به عنوان پناهجو به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

شیوع بیماری

به گفته ویلیام اسپیندلر، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، تداوم جنگ بین نیروهای متخاصم ارتش و پشتیبانی سریع در سودان همچنین به شیوع بیماری‌ها و افزایش سوء‌تغذیه در میان مردم این کشور منجر شده است.

اسپیندلر در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو افزود: «از اواسط ماه مه تا اواسط ژوئیه، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بیش از 300 مورد مرگ و میر ناشی از سرخک و سوء‌تغذیه را ثبت کرده است که عمدتاً این موارد در میان کودکان زیر پنج سال بوده است».

تشدید درگیری‌ها

این اظهارات مقام سازمان ملل همزمان با آن بیان می‌شود که درگیری‌ها بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در بخش شرقی پایتخت و در نزدیکی شهر ام‌درمان تشدید یافته است.

به گفته اسپیندلر کمبود مزمن اقلام بهداشتی و دارویی و همچنین حملات به کارکنان بخش بهداشت و درمان در سودان، همان‌طور که توسط سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است، به شدت بر کیفیت مراقبت‌های بهداشتی در سراسر این کشور تأثیر گذاشته است.

یک سازمان امدادی سه‌شنبه نسبت به خطر شیوع بیماری‌ها در نتیجه عفونت‌های ناشی از تجزیه و متلاشی شدن اجساد در خیابان‌های جنگ‌زده خارطوم که شاهد تداوم درگیری‌ها بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع است، هشدار داد.

پر شدن سردخانه‌ها

سازمان « نجات کودکان» که مقر آن در لندن است، گزارش داد: «هزاران جسد در خیابان‌های خارطوم در حال تجزیه هستند» و علت آن را از یک سو کمبود ظرفیت سردخانه‌ها برای نگهداری اجساد و تأثیر قطعی مداوم برق بر سیستم‌های خنک کننده از سوی دیگر، دانست.

این سازمان به نقل از اتحادیه پزشکان سودان گفت: «هیچ کادر پزشکی در سردخانه‌ها باقی نمانده است و اجساد به حال خود رها شده‌اند.»

ادامه درگیری‌ نظامیان

شایان ذکر است که از 15 آوریل سال جاری، درگیری‌ها بین ارتش سودان به رهبری عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو «حمیدتی» همچنان ادامه داشته و نبردها در خارطوم، پایتخت سودان و اطراف آن و در منطقه دارفور در غرب این کشور و برخی از مناطق جنوبی متمرکز شده است.

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل، تداوم جنگ در سودان تاکنون دست‌کم 3900 کشته برجای گذاشته و علاوه بر دهها هزار زخمی، بیش از چهار میلیون نفر از مردم این کشور مجبور به ترک خانه‌های خود شده و به مقصد دیگر ایالت‌هایی که تحت تأثیر خشونت‌ها قرار نگرفته‌اند و یا به خارج از مرزها این کشور، فرار کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید