مرگ مرموز طراح اصلی حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها ‌

«حسن الحمزی»، فرمانده نیروی هوایی و پدافندی شبه‌نظامیان حوثی و عامل اصلی حملات موشکی و پهپادی به داخل و خارج یمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان حوثی، یکشنبه، 15 مرداد، از مرگ «احمد علی حسن الحمزی»، که به گفته آنها دارای درجه سرلشکری این گروه و فرمانده نیروی هوایی و پدافندی است، خبر دادند.

حسن الحمزی به‌ عنوان مسئول اجرای حملات موشکی و پهپادی داخلی و فرامرزی علیه اهداف و تأسیسات حیاتی غیرنظامی و اقتصادی و ارتکاب اقداماتی که صلح، امنیت و ثبات یمن و منطقه خاورمیانه را تهدید می کند، در فهرست تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت درج شده است.

الحمزی که یکی از برجسته‌ترین فرماندهان حوثی‌ها است، در فهرست تروریستی سعودی و آمریکا قرار دارد.

در بیانیه حوثی‌ها بدون ذکر جزئیات تاکید شده که حسن الحمزی پس از ابتلا به بیماری درگذشت.

الحمزی در پایان سال گذشته در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به‌عنوان عامل اصلی تلاش‌های شبه‌نظامیان حوثی‌ که صلح، امنیت و ثبات یمن را تهدید می‌کند، قرار گرفته است.

ایالات متحده همچنین الحمزی را در مارس 2021 به همراه منصور السعدی، به اصطلاح فرمانده نیروی دریایی این گروه، در فهرست تروریسم قرار داد. این دو تروریست مسئول سازماندهی حملات به غیرنظامیان یمن، کشورهای همسایه و کشتی های تجاری در آب‌های بین المللی هستند.

در سپتامبر 2022، پادشاهی عربی سعودی الحمزی را به دلیل ارتباط با فعالیت‌های حامی شبه‌نظامیان تروریست حوثی در لیست افراد تروریستی قرار داد.

از فردی مجهول تا فرماندهی نیروی هوایی

از گذشته احمد علی حسن الحمزی، اطلاعی دقیقی در دست نیست، به جز اینکه او اهل منطقه مران در استان صعده، زادگاه و پایگاه اصلی شبه‌نظامیان حوثی است هیچ نقش عمومی یا نظامی نداشت اما ناگهان به فرماندهی نیروی هوایی حوثی‌ها منصوب شد.

احمد علی حسن الحمزی
احمد علی حسن الحمزی

او در ابتدای سال 2019 به جای ابراهیم الشامی یکی از فرماندهان برجسته حوثی‌ها که او هم به شکل مرموزی به قتل رسید، به عنوان فرمانده نیروی هوایی منصوب شد. الحمزی اولین مسئول پرتاب موشک‌های بالستیک و پهپادها به داخل و خارج یمن است.

منابع در آن زمان گزارش دادند که الشامی توسط سایر فرماندهان حوثی تصفیه شد، چراکه رهبر حوثی‌ها پیش از مرگش او را در حبس خانگی قرار داده بود و با تصمیمی اعلام نشده او را کار برکنار کرد.

الحمزی که اهل صعده است هیچ پیشینه نظامی نداشت اما پس از آموزش نظامی در ایران ناگهان رتبه سرلشکری و فرماندهی نیروی هوایی و پدافندی کسب کرد.

پیشتر منابعی به «العربیه» گفتند که الحمزی را به این سمت منصوب کردند تا «فعالیت‌های سپاه پاسداران ایران و کارشناسان حزب الله لبنان در یمن که بر مونتاژ و قاچاق هواپیماهای بمب گذاری شده و پهپادهای انتحاری نظارت می‌کنند، را تسهیل کند.»

الحمزی در آموزش نظامی خود در ایران نحوه استفاده از موشک‌های بالستیک، پهپادها و دیگر اسلحه ساخت این کشور را آموزش دیده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید