تدارک اجلاس سران غرب آفریقا در پایان ضرب‌الاجل به کودتاچیان نیجر

ذخایر اورانیوم و نفت نیجر و همچنین نقش محوری آن در جنگ با شبه‌نظامیان تندرو در منطقه ساحل، اهمیت اقتصادی و استراتژیک این کشور را برای ایالات متحده، اروپا، چین و روسیه دو چندان می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سخنگوی بلوک اقتصادی غرب آفریقا(ECOWAS) روز دوشنبه، 16 مرداد، گفت که رهبران این کشورها، برای تصمیم‌گیری درباره بی‌اعتنایی کودتاگران نیجر به ضرب‌الاجل تعیین شده، روز پنج‌شنبه در ابوجا پایتخت نیجریه، دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.

پس از آن که عاملان کودتای نظامی در 26 ژوئیه، محمد بازوم، رئیس جمهوری را برکنار کرده و قدرت در نیجر را به دست گرفتند، کشورهای عضو بلوک منطقه‌ای غرب آفریقا «اکوواس» با تعیین ضرب الاجلی هفت روزه کودتاگران را به مداخله نظامی تهدید کردند.

به گزارش «رویترز»، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا که در گذشته نیروهای نظامی خود را به کشورهای ناآرام عضو اعزام کرده است، تا روز یکشنبه 6 اوت به حکومت نظامی در نیجر مهلت داده بود تا از قدرت خارج شود و محمد بازوم رئیس جمهوری مخلوع را بازگرداند، اما رهبران کودتا ضمن بی‌اعتنایی به این ضرب‌الاجل تعیین شده در عوض حریم هوایی نیجر را بسته و متعهد شدند که از کشور در برابر هر گونه حمله خارجی دفاع می‌کنند.

یکی از نمایندگان نظامی نیجر در بیانیه‌ای در تلویزیون ملی گفت: «نیروهای مسلح نیجر و تمام نیروهای دفاعی و امنیتی ما با حمایت بی‌شائبه مردم، آماده دفاع از تمامیت سرزمین ما هستند.»

نیجر محصور در خشکی، بیش از دو برابر فرانسه وسعت دارد و بسیاری از مسیرهای پرواز در سراسر آفریقا معمولاً از حریم هوایی آن عبور می‌کنند. «ایرفرانس» پروازهای رفت و برگشت به اوآگادوگو در بورکینافاسو و باماکو در مالی که هر دو هم مرز با نیجر هستند را تا 11 اوت به حالت تعلیق درآورد و هشدار داد که برخی از زمان‌های پروازها افزایش خواهد یافت.

جامعه اقتصادی غرب آفریقا، متشکل از 15 کشور، در مورد کودتای نیجر که هفتمین کودتای منطقه در سه سال اخیر است، موضع سخت‌تری نسبت به کودتاهای قبلی اتخاذ کرده است.

اعتبار این اتحادیه اکنون در خطر است، زیرا پس از آخرین کودتا گفته بود که دیگر چنین سرنگونی‌هایی را تحمل نخواهد کرد.

وزرای دفاع بلوک «اکوواس» روز جمعه بر سر طرح اقدام نظامی احتمالی در صورت عدم آزادی و بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری بازداشت شده نیجر به قدرت، به توافق رسیدند.

آنها گفتند که تصمیمات عملیاتی توسط سران کشورها اتخاذ خواهد شد.

اما اتحاد این بلوک پس از آنکه حکومت‌های حاکم بر مالی و بورکینافاسو (هر دو کشور عضو)، اعلام کردند که برای دفاع از نیجر در صورت نیاز آماده‌اند، شکسته شده است.

ارتش مالی روز دوشنبه در رسانه‌های اجتماعی اعلام کرد که هر دو کشور هیئت‌هایی را برای نشان دادن همبستگی به نیامی می‌فرستند و وب‌سایت ردیابی پرواز FlightRadar24 نشان می‌دهد که یک هواپیمای نظامی بورکینافاسو در حدود ساعت 11:20 به وقت گرینویچ وارد نیامی شده است.

شکست اتحاد در اکوواس و تشدید ناآرامی داخلی و درگیری با نیجر، باعث بی‌ثباتی بیشتر در یکی از فقیرترین مناطق جهان می‌شود که در حال حاضر با بحران گرسنگی و شورش گروه‌های تندرو مواجه بوده و تداوم خشونت‌ها باعث کشته شدن هزاران و آواره شدن میلیون‌ها نفر شده است.

ذخایر اورانیوم و نفت نیجر و نقش محوری آن در جنگ با شبه‌نظامیان تندرو در منطقه ساحل، اهمیت اقتصادی و استراتژیک این کشور را برای ایالات متحده، اروپا، چین و روسیه دو چندان می‌کند.

متحدان آفریقایی و غربی، در تلاش برای تحت فشار گذاشتن حکومت نظامی و اجبار آن به کناره‌گیری از قدرت، اعمال تحریم‌ها و کاهش کمک‌های مالی به نیجر را آغاز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید