کشته‌شدن یک مقام نظامی «پ‌.ک.ک» در حمله هوایی ترکیه به کردستان عراق

بغداد آوریل گذشته، بمباران فرودگاه سلیمانیه در کردستان عراق توسط ترکیه را در اقدامی ناموفق برای ترور مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد»، محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان مبارزه با تروریسم در اقلیم کردستان عراق از کشته‌شدن یک مقام نظامی حزب «پ.ک.ک» در پی حمله هوایی ترکیه به خودروی حامل او در منطقه چمچمال استان سلیمانیه، خبر داد.

آنکارا به ندرت در مورد این حملات اظهار نظر می‌کند و مرتباً با اجرای عملیات نظامی هوایی و زمینی علیه نیروهای کرد ترکیه وابسته به حزب کارگران کردستان «پ.ک.ک»، مواضع آنها در شمال عراق در منطقه خودمختار کردستان و در سنجار هدف قرار می‌دهد.

در بیانیه این سازمان آمده است: «ساعت 9:30 صبح یک فروند پهپاد ارتش ترکیه، یک خودروی نیروهای پ.ک.ک را در نزدیکی منطقه آغجلر در منطقه چمچمال واقع در استان سلیمانیه هدف قرار داد که کشته‌شدن یک مقام نظامی حزب کارگران کردستان و زخمی‌شدن یک نیروی دیگر را به دنبال داشت.»

4 نفر از اعضای حزب کارگران کردستان در اواخر ژوئیه، نیز طی بمبارانی مشابه در شمال عراق کشته شدند.

سه عضو ایزدی از یگان‌های حفاظت سنجار، گروه مسلح از نیروهای ایزدی مرتبط با «پ.ک.ک» هم در أواخر مارس در پی بمباران سنجار از سوی ترکیه کشته شدند.

حفظ روابط راهبردی با ترکیه

بغداد و اربیل، پایتخت کردستان عراق، متهم هستند که چشم خود را بر بمباران‌های ترکیه بسته‌اند تا اتحاد استراتژیک خود با آنکارا، یکی از شرکای تجاری اصلی این کشور را حفظ کنند.

بغداد، آنکارا را به ساختن سدها در سرچشمه رودخانه‌هایی که از خاک عراق می‌گذرند، متهم می‌کند که منجر به کاهش سطح آنها و تشدید کمبود آب در عراق می‌شود.

بغداد آوریل گذشته، بمباران فرودگاه سلیمانیه در کردستان عراق توسط ترکیه را در اقدامی ناموفق برای ترور مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه«قسد»، محکوم کرد.

ریاست جمهوری عراق متعهد شد که در صورت تکرار این «تجاوزها» علیه عراق و حاکمیت آن، موضع قاطعانه‌ای اتخاذ کند. این نهاد تاکید کرد که «هیچ توجیه قانونی وجود ندارد که به نیروهای ترکیه اجازه دهد به اقدامات خود برای ارعاب غیرنظامیان برخوردار از امنیت، به بهانه حضور نیروهای متخاصم با ترکیه در خاک عراق، ادامه دهند.»

ریاست جمهوری عراق از دولت ترکیه خواست که «ضمن پذیرش مسئولیت این اقدامات و پوزش‌ رسمی بابت آن‌ها، این حملات را متوقف کرده و مشکلات داخلی آنکارا را از طریق گشودن کانال‌های گفت‌وگو با طرف‌های دست‌اندرکار، حل کند.»

در ادامه بیانیه آمده بود: «در صورت تکرار این تجاوزها، موضع قاطعانه‌ای به منظور جلوگیری از تکرار آن در آینده، اتخاذ خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید