آمریکا کشته‌شدن یک فلسطینی توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی را اقدامی «تر‌وریستی» توصیف کرد

دادستانی اسرائیل شهرک‌نشینان مهاجم را به ارتکاب «قتل عمد یا اقدام خشونت‌آمیز بدون ملاحظه» با انگیزه «نژادپرستانه» متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اقدامی بی‌سابقه که نشانه ناامیدی واشینگتن از تشدید خشونت‌ها توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه غربی با حمایت دولت راستگرای افراطی اسرائیل است، وزارت خارجه آمریکا کشته‌شدن یک فلسطینی را محکوم و آن را اقدامی «تروریستی» توصیف کرد.

پلیس اسرائیل عاملان این حادثه را که روز جمعه در نزدیکی روستای «برقه» از توابع رام‌الله اتفاق افتاد، بازداشت کرد.

اهالی روستای برقه تصریح کردند که گروهی از شهرک‌نشینان اسرائیلی به ممتلکات خصوصی شهروندان فلسطینی حمله کرده و پس از مقاومت اهالی روستا، مهاجمان به شلیک با اسلحه گرم اقدام کردند که طی آن یک جوان 19 ساله فلسطینی کشته شد و شماری دیگر زخمی شدند.

به گزارش روزنامه «هاآرتس»، دادستانی اسرائیل شهرک‌نشینان مهاجم را به ارتکاب «قتل عمد و اقدام خشونت‌آمیز بدون ملاحظه» با انگیزه «نژادپرستانه» متهم کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که شامگاه شنبه 14 مرداد منتشر شد، آمده است: «حمله تروریستی شماری از شهرک‌نشینان افراطی در روز گذشته به فلسطینیان و کشته‌شدن یک جوان 19 ساله فلسطینی را به‌شدت محکوم می‌کنیم.»

این بیانیه همچنین خواستار بازخواست و محاکمه عادلانه مهاجمان شده است.

شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه غربی طی ماه‌های اخیر پیوسته شهروندان فلسطینی و ممتلکات آنها را مورد حملات سازمان‌یافته قرار داده‌اند.

طی حملات مذکور، چندین شهروند آمریکایی فلسطینی‌تبار نیز کشته و زخمی شدند.

وزارت خارجه آمریکا چندی پیش نیز حمله یک فلسطینی در تل‌آویو، پایتخت اسرائیل و کشته‌شدن یک پلیس اسرائیلی را محکوم و آن را اقدامی «تروریستی» اعلام کرد.

دولت افراطی راستگرای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نسبت به هرگونه مقایسه و شباهت‌سازی میان حملات شهرک‌نشینان با حملات فلسطینیان بسیار محتاط است.

در همین رابطه، رادیو ارتش اسرائیل گزارش داد که یورش شهرک‌نشینان به فلسطینیان در کرانه غربی طی سال جاری نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یافته است.

بنی گانتز، نماینده کنست و وزیر دفاع پیشین اسرائیل هم در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «اسرائیل با افزایش حملات تروریستی یهودیان ناسیونالیست و افراطی مواجه است.»

گانتز افزود: «آن چه در (روستای) برقه اتفاق افتاد سبب شد تا نیروهای امنیتی بجای حمایت از شهروندان اسرائیل، به تعقیب‌ و بازداشت آنها اقدام کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید