حمله قریب‌الوقوع با پایان ضرب‌الاجل یک‌هفته‌ای «اکوواس» برای مداخله نظامی در نیجر

فرانسه: در استقرار نیروهای مبارزه با تروریسم در منطقه ساحل آفریقا تجدیدنظر نخواهیم کرد و تهدید «اکوواس» به اقدام نظامی در نیجر را جدی می‌گیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آستانه پایان ضرب‌الاجل یک هفته‌ای کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» به کودتاگران در نیجر برای بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر به قدرت، انتینیکار الحسن، مشاور سیاسی بازوم از آغاز قریب‌الوقوع عملیات نظامی احتمالی «اکوواس» در کشورش خبر داد.

الحسن شنبه 14 مرداد در مصاحبه با خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه گفت:« آخرین هشدار امروز شنبه داده شد و بنابراین احتمال می‌رود که از امروز عملیات بسیج نیروها آغاز شود».

او همچنین گفت که «عواقب دخالت نظامی وخیم خواهد بود و بر همه کشورهای همسایه نیجر تاثیر خواهد گذاشت».

ضرب‌الاجل 7 روزه

جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» که در زبان فرانسوی «سیدیاو» نیز خوانده می‌شود بلوکی با عضویت 15 کشور غرب آفریقا شامل؛ نیجر، نیجریه، مالی، بورکینافاسو، سنگال، گانا، ساحل عاج، توگو، گامبیا، گینه، گینه بیسائو، لیبریا، سیرالئون، بنین و کیپ ورد می‌شود، که فرماندهان نظامی آن هفته قبل در ابوجا، پایتخت نیجریه گردهم آمده و راه‌کارهای تعامل با جدیدترین کودتا در منطقه ساحل آفریقا را بررسی کردند.

این بلوک یکشنبه گذشته همزمان با اعمال تحریم‌های شدید علیه کودتاچیان نیجر، با تهدید به «مداخله نظامی» به کودتاگران در نیامی هفت روز ضرب‌الاجل داد تا محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر را که در تاریخ 26 ژوئیه از قدرت خلع کرده بودند را آزاد و به پست ریاست جمهوری بازگردانند.

در تازه‌ترین تحول وزارت خارجه فرانسه شنبه 14 مرداد اعلام کرد که این کشور درباره استقرار نیروهای خود برای مبارزه با تروریسم در منطقه ساحل آفریقا تجدیدنظر نخواهد کرد و تهدید کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» مبنی بر دخالت نظامی در نیجر را جدی می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید