سالگرد انفجار بندر بیروت؛ درخواست خانواده قربانیان برای اجرای عدالت

تحقیقات پیرامون این انفجار که جان بیش از 220 نفر را گرفت و هزاران زخمی برجای گذاشت، به دلیل تعلل و فرار از مسئولیت نیروهای سیاسی، عملا تعلیق شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود گذشت سه سال از وقوع انفجار مرگبار و ویران‌گر بندر بیروت در چهارم اوت 2020، تحقیقات در مورد بزرگترین انفجار غیرهسته‌ای تاریخ، دستاورد جدیدی به همراه نداشت و طبق گفته خانواده قربانیان، اقدامات قضایی مرتبط با این پرونده هنوز تا تحقق عدالت، فاصله زیادی دارد.

خانواده قربانیان این فاجعه خود را برای تعیین مسیرهای جدیدی در این پرونده آماده می‌کنند به این امید که از این طریق بتوانند ضمن پشت سرگذاشتن وضعیت فلج و ایستایی کامل پرونده، بر مداخله‌گری‌های سیاسی و فشارهایی که مانع اقدام قوه قضاییه لبنان در تعیین مسئولیت‌ها می‌شود، غلبه کنند.

رویکردهای جدید پس از کاهش امیدواری‌ها به پیشرفت در روند داخلی پیگیری این پرونده، می‌تواند به جستجوی راه‌حل‌هایی در خارج از لبنان بیانجامد که خانواده‌های قربانیان درجست‌و جوی آنها هستند.

انجمن‌های حقوقی و قانونی داخلی و بین‌المللی که روی این پرونده کار می‌کنند نیز پیش از آغاز تحرک‌های مردمی همراه با برپایی این سالگرد، در نشست عمومی که امروز مقابل بندر بیروت برگزار خواهد شد، به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

طی این نشست، دست‌اندرکارانی از برجسته‌ترین دنبال‌کنندگان این پرونده، سخنرانی خواهند کرد تا گزینه‌های موجود برای دستیابی به حقیقت و عدالت در مرحله بعدی را تعیین کنند.

بیش از 200 جان‌باخته و هزاران زخمی

تحقیقات پیرامون این انفجار که جان بیش از 220 قربانی را گرفت و هزاران زخمی برجای گذاشت، به دلیل تعلل و فرار از مسئولیت نیروهای سیاسی، عملا تعلیق شده است.

طارق البیطار، بازپرس قضایی این پرونده، ژانویه گذشته کوشید تحقیقات خود را که به دلیل شکایت‌های پیاپی شماری از متهمان علیه او متوقف شده بود، از سر بگیرد اما همین افراد با همکاری مقاماتی در حاکمیت، توانستند بار دیگر بیطار را مجبور به توقف تحقیقاتش کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید