فعالیت مجدد «داعش» در صحرای سوریه با تاکتیک پول مقابل امنیت

به‌رغم کاهش فزاینده نقش و حضور داعش عناصر این گروه همچنان در مناطق صحرایی سوریه از طریق تهدید ساکنان محلی به فعالیت‌های مافیایی خود ادامه می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

درگیری در راه‌های مواصلاتی استراتژیک میان شهرهای مهم سوریه به‌دلیل فعالیت سلول‌های خفته گروه تروریستی «داعش» در منطقه صحرای سوریه هر از چندگاهی شعله‌ور می‌شود.

در حالی که ارتش سوریه می‌کوشد مانع فعالیت‌های تروریستی داعش در مناطق صحرایی شود، عناصر این گروه حملات خود به اتوبوس‌های مسافربری، نظامیان، کارگران محلی و تانکرهای حامل نفت از مناطق تحت کنترل نیروهای کرد موسوم به «قسد» به سوی مناطق تحت کنترل ارتش سوریه را افزایش داده‌اند.

در همین رابطه، فرهاد الشامی، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک به «العربیه» گفت که داعش با تغییر تاکتیک خود، دیگر به انجام عملیات‌های فردی توسط عناصر خود اقدام نمی‌کند و در حال حاضر بر فعالیت‌های مهمتر از جمله آموزش نیرو و برپایی یک نظام مالی ویژه تمرکز کرده است.

الشامی، در توضیح نظام مالی و اقتصادی داعش گفت که نیروهای وابسته به این گروه تروریستی توسط تحمیل زکات و باج‌گیری از تجار از طریق راهزنی و تعیین مالیات بر تردد کامیون‌ها در صحرای سوریه اقدام می‌کنند.

پول مقابل امنیت

سخنگوی قسد خاطرنشان کرد که حملات اخیر داعش به تانکرهای حامل سوخت با هدف تحمیل معادله «پول مقابل امنیت» انجام شده است.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه نیز ابراز داشت که انجام عملیات‌های اخیر داعش احتمالا با هماهنگی و حمایت ضمنی برخی «طرف‌های دیگر» انجام پذیرفته است.

عبدالرحمان تاکید کرد، داعش به‌رغم از دست دادن کنترل خود بر مناطق گسترده‌ای از خاک سوریه، در تلاش است از طریق حملات اخیر به اتوبوس‌ها و تانکرهای حامل سوخت نشان دهد که کماکان از توانایی نظامی برخوردار است.

مناطق دور دست

منیر ادیب، روزنامه‌نگار نیز در گفت‌وگو با «العربیه» توضیح داد، داعش اغلب در مناطق کم امنیت و دور دست به انجام عملیات اقدام می‌کند.

ادیب بیان کرد که داعش با انجام این گونه حملات درصدد ارسال دو پیام است؛ اول این که بدون حضورش در این مناطق، امنیتی وجود ندارد و دوم آن که طرف‌هایی که این مناطق را از داعش بازپس گرفته‌اند قادر به ایجاد امنیت در مناطق مذکور نیستند.

زانا عمر، روزنامه‌نگار متخصص در امور گروه‌های افراطی هم به «العربیه» گفت که باج‌گیری و کرایه‌دادن برخی راه‌های مواصلاتی، مهمترین منابع درآمدی داعش محسوب می‌شوند.

صبر و انتظار

عمر اظهار داشت که داعش با اتخاذ سیاست «صبر و انتظار»، منتظر حمله ترکیه به مناطق تحت کنترل «قسد» است تا پس از آن، با هدف حمله به زندان‌های این مناطق، به آزاد کردن نیروهای زندانی خود اقدام کند.

نهاد مصطفی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی نیز در گفت‌وگو با «العربیه» تاکید کرد، حضور عناصر داعش در مناطق میان شهرهای حمص و حماه و رقه به‌ویژه در مناطق اثریا، خناصر و تدمر به این دلیل است که مناطق مذکور صحرایی بوده و راه مواصلاتی مهمی در آنجا وجود دارد که چندین شهر مهم سوریه را به هم متصل می‌کند.

این راه از اهمیت فوق‌العاده‌ای برای ارتش سوریه برخوردار است چرا که سوخت و محصولات کشاورزی مورد نیاز ارتش را از مناطق تحت کنترل قسد تامین می‌کند.

به‌رغم کاهش فزاینده نقش و حضور داعش از زمان سقوط حکمرانی موسوم به «خلافت»، عناصر این گروه همچنان در مناطق صحرایی واقع در مرکز و شرق سوریه از طریق تهدید ساکنان محلی به فعالیت‌های مافیایی خود ادامه می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید