توافق گروه‌های فلسطینی برای توقف درگیری در اردوگاه «عین الحلوه»

آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «آنروا» بامداد دوشنبه اعلام کرد، در درگیری‌های مسلحانه شنبه و یکشنبه در اردوگاه «عین الحلوه» 11 نفر کشته و 40 نفر دیگر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از درگیری‌هایی که از روز شنبه در اردوگاه آوارگان فلسطینی «عین الحلوه» در جنوب لبنان آغاز شد، هیثم زعتر، یکی از اعضای شورای ملی و مرکزی فلسطین، شامگاه دوشنبه 9 مرداد در مصاحبه با «العربیه» گفت، گروه‌های فلسطینی برای توقف درگیری در این اردوگاه که در جنوب لبنان واقع شده است، به توافق رسیدند.

این مقام فلسطینی ابراز امیدواری کرد که همه طرف‌های درگیر به این توافق پایبند باشند.

آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «آنروا» بامداد دوشنبه اعلام کرد، در درگیری‌های مسلحانه شنبه و یکشنبه در اردوگاه «عین الحلوه» 11 نفر کشته و 40 نفر دیگر زخمی شدند.

تعلیق کلیه خدمات «آنروا»

دوروتی کلاوس، مدیر امور «آنروا» در لبنان، در بیانیه‌ای اعلام کرد، درگیری‌های شنبه و یکشنبه منجر به کشته‌شدن 11 نفر و زخمی شدن 40 نفر دیگر از جمله یک کارمند «آنروا» شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کلاوس گفت: «دو مدرسه آنروا در خلال این درگیری به شدت آسیب دیدند».

او به تعلیق موقت کلیه خدمات «آنروا» در این اردوگاه اشاره کرد و گفت: «ما از همه طرف‌های مسلح می‌خواهیم که طبق قوانین بین‌الملل به حرمت تاسیسات و مصونیت ساختمان‌های متعلق به «آنروا» احترام بگذارند.

درگیری شدید و کشته‌شدن یکی از رهبران فتح

از شامگاه شنبه درگیری‌های خشونت آمیزی در اردوگاه فلسطینی‌ها «عین الحلوه» بین اعضای جنبش فتح و افراد وابسته به «گروه‌های افراطی» آغاز شد. این درگیری در ابتدا به کشته‌شدن یکی از اعضای «گروه‌های افراطی» منجر شد و سپس روز یکشنبه یکی از رهبران جنبش فتح و 4 تن از همرزمانش در یک کمین کشته شدند.

اردوگاه «عبن الحلوه» بزرگترین و پرجمعیت ترین اردوگاه آوارگان فلسطینی در جنوب لبنان است که تاکنون چندین بار شاهد نزاع و درگیری بین گروه‌های فلسطینی بوده است.

بیش از 54 هزار پناهنده فلسطینی

طبق آمار ثبت شده سازمان ملل متحد، بیش از 54 هزار پناهجوی فلسطینی در اردوگاه «عین الحلوه» زندگی می‌کنند. طی سال‌های گذشته هزاران فلسطینی که از درگیری‌های سوریه گریخته‌اند، نیز به این اردوگاه پیوسته‌اند.

این اردوگاه به مکانی برای اقامت «گروه‌های افراطی» و قانون‌شکن تبدیل شده است.

این اردوگاه اغلب شاهد ترورها و گاه درگیری‌ها به‌ویژه بین گروه‌های فلسطینی و «گروه‌های افراطی» بوده است.

بر اساس توافق بین سازمان آزادیبخش فلسطین و مقامات لبنانی، نیروهای امنیتی لبنان وارد اردوگاه‌ها نمی‌شوند بلکه خود گروه‌های فلسطینی به نوعی امنیت در داخل اردوگاه‌ها را به عهده دارند.

بر اساس این گزارش طی دو روز گذشته چندین گلوله به خارج از مرزهای اردوگاه به بیمارستانی در مجاورت آن اصابت کرده است. این درگیری‌ها همچنین باعث بسته‌شدن تعدادی از مغازه‌ها در منطقه صیدا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید