تحولات کودتا در نیجر؛ فرانسه شهروندان خود و اتحادیه اروپا را از نیامی تخلیه می‌کند

تنش‌ها میان نیروهای کودتا‌کننده و فرانسه افزایش یافته و نظامیان کودتاچی، پاریس را به برنامه‌ریزی برای مداخله نظامی در نیجر متهم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

یک روز پس از آن‌که همسایگان نیجر، مالی و بورکینافاسو گفتند هرگونه مداخله خارجی برای بازگرداندن دولت سرنگون شده به منزله اعلام جنگ تلقی می‌شود، فرانسه آماده تخلیه صدها شهروند فرانسوی و اروپایی از نیجر شده است.

به گزارش «رویترز»، سه‌شنبه 10 مرداد، وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه «ال‌سی‌آی» فرانسه، گفت: «با توجه به کودتای جاری در نیجر و این واقعیت که وضعیت همچنان نگران‌کننده است، تصمیم گرفتیم مطمئن شویم که شهروندان فرانسوی که می‌خواهند نیجر را ترک کنند، می‌توانند این کار را انجام دهند.»

کاترین کلونا، تخمین زد که صدها شهروند فرانسوی و صدها شهروند دیگر اتحادیه اروپا می‌خواهند در پروازهایی که او ابزار امیدواری کرد طی 24 ساعت تکمیل شود، از نیجر تخلیه شوند.

کولونا گفت که فرانسه با «کسانی که در نیجر کنترل را در دست دارند» صحبت کرده است تا مطمئن شود که تخلیه می‌تواند با خیال راحت ادامه یابد، ولی این به هیچ وجه به منزله به رسمیت شناختن حکومت نظامی نیست.

با تشدید خطر درگیری، اسپانیا اعلام کرد که در حال آماده شدن برای تخلیه بیش از 70 شهروند خود از طریق هوایی است و ایتالیا نیز اعلام کرد که یک پرواز بازگشت را سازماندهی خواهد کرد. آلمان از شهروندان خود خواست به پروازهای فرانسه بپیوندند.

«فلایت رادار» (Flightradar) یک وب‌سایت که به صورت آنلاین محل هواپیماهایی که در آسمان در حال پروازند را نشان می‌دهد، از فرود یک هواپیمای ثبت شده در نیروهای مسلح فرانسه در ساعت 12:07 روز سه‌شنبه به وقت گرینویچ در فرودگاه نیامی پایتخت نیجر که قرار بود حدود ساعت 15:10 به وقت گرینویچ پرواز کند، خبر می‌دهد.

این در حالی است که تنش بین نیروهای کودتا‌کننده و فرانسه افزایش یافته و کودتاگران، دولت فرانسه را به برنامه‌ریزی برای مداخله نظامی متهم کرده‌اند.

فرانسه، ایالات متحده، آلمان و ایتالیا در نیجر برای ماموریت‌های آموزشی و ضدشورش نیروهای نظامی دارند. تاکنون خبری مبنی بر تخلیه نیروها منتشر نشده است.

اتهام مداخله نظامی در نیجر

رهبران کودتای نظامی، دوشنبه، 9 مرداد، فرانسه را به توطئه‌چینی برای مداخله نظامی با هدف بازگرداندن محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع به قدرت در نیجر، متهم کردند.

کودتاچیان در تلویزیون ملی نیجر، گفتند که فرانسه در جستجوی «راه‌ها و ابزارهایی برای مداخله نظامی در نیجر است و با رئیس گارد ملی نیجر برای کسب مجوز سیاسی و نظامی لازم جلسه‌ای برگزار کرده است.»

فرانسه که کودتا در نیجر را محکوم کرده و خواستار بازگرداندن بازوم به قدرت شده، تاکنون درباره ادعای احتمال دخالت نظامی در نیجر سکوت کرده است.

وزارت خارجه فرانسه دوشنبه، در این باره به «رویترز» گفت که تنها بازوم را به عنوان یک مرجع قانونی در نیجر به رسمیت می‌شناسد و تلاش‌های آن بر حفاظت از شهروندان فرانسوی و منافع پاریس، در آن کشور متمرکز است.

خروج دو همسایه نیجر از «اکوواس»

با این‌وجود، «بلوک غرب آفریقا»، ECOWAS، پس از تلاش برای متقاعد کردن حاکمان نظامی و کشورهای عضو، مالی، بورکینافاسو و گینه برای احیای دموکراسی، سخت‌ترین موضع خود را در قبال نیجر اتخاذ کرده است.

اعلامیه مالی و بورکینافاسو در دوشنبه شب قوی‌ترین نشانه تشکیل یک اتحاد جدید در مخالفت با بقیه بلوک منطقه‌ای 15 کشوری بود.

در بیانیه مشترکی که در تلویزیون ملی این دو کشور خوانده شد، آمده است: «مالی و بورکینافاسو هشدار می‌دهند که هرگونه مداخله نظامی در نیجر به عنوان اعلان جنگ علیه بورکینافاسو و مالی تلقی می‌شود.»

آنها گفتند که از ECOWAS خارج خواهند شد و در صورت مداخله ECOWAS «اقدامات دفاعی مشروع» را برای حمایت از ارتش و مردم نیجر اتخاذ خواهند کرد.

رهبران نظامی گینه نیز با نیجر ابراز همبستگی کردند.

کودتاهای اخیر در منطقه در بحبوحه موجی از احساسات ضد‌فرانسوی رخ داده است و مردم محلی می‌گویند که از حاکم سابق استعماری می‌خواهند که از مداخله در امور آنها دست بردارد و به جای آن خواستار مشارکت با روسیه هستند.

رد پای واگنر در نیجر

در حالی‌که دولت‌های غربی در حال خروج شهروندان خود از خاک نیجر هستند، یوگنی پریگوژین، رئیس گروه مزدور واگنر روسیه، هفته گذشته از کودتا در نیجر استقبال کرد و گفت که نیروهایش برای «بازگرداندن نظم» در دسترس هستند.

کرملین نیز گفت وضعیت در نیجر «علت نگرانی جدی» بوده است و خواستار بازگشت سریع به حاکمیت قانون اساسی شد.

نیجر هفتمین تولیدکننده بزرگ اورانیوم در جهان است، فلز رادیواکتیوی که به طور گسترده برای انرژی هسته‌ای و درمان سرطان استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید