آغاز فعالیت‌ جشنواره «شتردوانی» در طائف سعودی

جشنواره 12 روزه مذکور ترکیبی از میراث فرهنگی و مسابقه زیبایی شترها به شمار می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و رئیس شورای وزیران سعودی، فعالیت‌ جشنواره «شتردوانی»، سه‌شنبه 10 مرداد در پیست شترسواری طائف آغاز می‌شود.

این جشنواره با نظارت و مدیریت فدراسیون شتردوانی این کشور برگزار می‌شود.

کمیته برگزاری این جشنواره اعلام کرد، همه مقدمات و تجهیزات برای اجرای آن در استان طائف به پایان رسیده است.

این کمیته تاکید کرد، فعالیت مقدماتی این جشنواره فردا چهارشنبه ساعت 6:30 صبح و ساعت 15 بعد از ظهر در دو دوره که به مدت 12 روز متوالی است، آغاز می‌شود.

فدراسیون شتردوانی سعودی پس از افزایش ارزش جایزه موسوم به «شمشیر ولی‌عهد» از یک میلیون ریال به یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار ریال، خبر داد که ارزش جوایز این جشنواره‌ به بیش از 57 میلیون ریال بالغ شده است. در این جشنواره گروه بزرگی از شترداران داخلی و بین‌المللی به رقابت می‌پردازند.

شترداران طی 12 روز در مراحل مختلف این جشنواره به رقابت خواهند پرداخت.

دوره‌های قبلی این جشنواره که اولین دوره آن در سال 2018 راه اندازی شد، شاهد حضور قابل توجه دوستداران شتر در سراسر جهان بود. هدف این جشنواره تثبیت و تقویت میراث شترداری در فرهنگ سعودی است.

این جشنواره که با سازماندهی فعالیت‌های جانبی برای پاسداشت میراث فرهنگی سعودی تلاش می‌کند، درآمدزایی فراوانی نیز داشته است.

اولین دوره جشنواره که به فستیوال «شتران ملک عبدالعزیز» معروف بود، در سال 2018 از تاریخ 1 ژانویه تا 1 فوریه به مدت یک ماه در بیابان جنوبی «الدنه» در 120 کیلومتری ریاض برگزار شد.

هدف از برگزاری این جشنواره افزایش آگاهی، ترویج غرور ملی و پاسداشت فعالیت‌های فرهنگی در سعودی است. این جشنواره سنتی علاوه بر سعودی‌ها علاقه‌مندان زیادی از کشورهای عربی و دیگر کشورها را دور هم جمع می‌کند.

در این جشنواره شتر نقش اساسی و محوری دارد که منعکس‌کننده نقش مهم این حیوان در فرهنگ مردم سعودی در طول تاریخ است.

شتر در فرهنگ عرب‌ها به ویژه شهروندان سعودی‌ به کشتی بیابان شناخته می‌شد. این حیوان امروزه نیز بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره مردم سعودی محسوب می‌شود که نه تنها در متون مذهبی (قرآن) و شعر به آن‌ اشاره شده است، بلکه گوشت، شیر و چرم آن نیز مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد.

جشنواره 12 روزه مذکور ترکیبی از میراث فرهنگی و مسابقه زیبایی شترها نیز به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید