ریاض سلامه مدیر بانک مرکزی لبنان بعد از 30 سال این منصب را ترک کرد

رئیس کهنه‌کار بانک مرکزی لبنان با اتهاماتی در لبنان، فرانسه و آلمان در خصوص اختلاس مبالغ هنگفت از اموال عمومی لبنان مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان، دوشنبه 9 مرداد، فعالیت 30 ساله خود در این سمت را به عنوان رکوردار طولانی‌ترین مدت ریاست بر این نهاد پولی لبنان، به پایان خواهد برد.

در همین راستا دکتر وسیم منصوری، معاون اول سلامه به رغم هشدار یکی از شخصیت‌های دینی، با نادیده‌گرفتن استعفا، جانشین سلامه شد.

این در حالی است که شورای وزیران لبنان دوشنبه با حد نصاب کامل، جلسه خود را برای پیگیری بررسی پیش‌نویس قانون بودجه عمومی سال 2023 برگزار می‌کند.

مرحله جدید مالی

همچنین قرار است مدیر جدید بانک مرکزی لبنان طی کنفرانس مطبوعاتی، بر لزوم همکاری تمامی نهادها با بانک مرکزی و راه‌اندازی روند اصلاحات برای گذار به سوی مرحله جدید از طریق تصویب قوانین جدید در مورد موضوع تامین مالی دولت، تاکید ورزد.

در همین راستا و بنا به فراخوان مرکز «ائتلاف متحدان»، نشست مشترکی میان نمایندگان سپرده‌گذاران و وکلا برگزار می‌شود تا درباره اقدامات آتی معاونان رئیس جدید بانک مرکزی لبنان و آغاز مرحله اینده و رهیافتی تازه برای بازگرداندن سپرده‌های مردم، به بحث و تبادل نظر بپردازند.

این مرحله جدید پولی در لبنان با توجه به تداوم ابهامات پیرامون رویکردهای جدید سیاست‌های بانک مرکزی، اقدامات مربوط به مدیریت نقدینگی، ارزش لیره لبنان، تعیین سازوکارهایی برای احقاق حقوق سپرده‌گذاران در بانک‌ها و دیگر اقدامات قابل اجرا به منظور مقابله با فشارهای ناشی از تداوم بحران های داخلی، اقتصادی و مالی، انجام خواهد گرفت.

این در حالی است که محافل مالی و بانکی به دلیل اختلاف در مدیریت پولی، در وضعیت حساسی به سر می‌برند.

ریاض سلامه، جمعه گذشته اعلام کرد که بانک مرکزی همچنان می‌تواند از طریق «ابتکارعمل‌های پولی»، فروپاشی مالی کشور را حتی پس از پایان دوره ریاستش در اواخر جولای جاری، مهار کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سلامه 73 ساله، گفت که اقتصاد لبنان چه‌بسا رشدی 4 درصدی را در سال جاری تجربه کند، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

رئیس کهنه‌کار بانک مرکزی لبنان با اتهاماتی در لبنان، فرانسه و آلمان در خصوص اختلاس مبالغ هنگفت از اموال عمومی لبنان مواجه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید