افزایش فرصت‌ برای انتصاب زنان سعودی در پست‌های مدیریتی شرکت‌ها

کارشناس صنعت و بازار: جذب متخصصین بین‌المللی از طرح‌‌های سعودی برای توسعه و کسب رتبه‌های جهانی در برخی از بخش‌ها حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد الترک، از اعضای برجسته و فعال شرکت «هایدریک اند ستروگلس» در دبی و یکی از اعضای فعال صنعتی جهانی، در مصاحبه با «العربیه» گفت، برای زنان سعودی فرصت‌های زیادی جهت عضویت در هیئت‌ مدیره شرکت‌ها بوجود آمده است.

او با تاکید بر تنوع اعضا و افزایش تعداد زنان در انتصابات شرکت‌ها گفت تعداد اعضای زن در مدت یک سال از 8 درصد به 10 درصد رسیده است.

او افزود با توجه به اینکه بیش از 40 درصد از جمعیت سعودی را زنان تشکیل می‌دهند، این روند اتفاق خوبی در ایجاد فرصت‌ برای زنان در بخش مدیریت این کشور به شمار می‌رود.

او اظهار داشت که در روند انتصاب اعضای هیئت مدیره شرکت‌های سعودی در سال 2022 تمرکز بر اعضای مستقل هیئت مدیره بود. بنابراین سال گذشته ما شاهد تعیین 50 عضو جدید نسبت به 53 عضو در سال 2021 بودیم.

الترک در این مصاحبه همچنین به رشد تقاضا از سوی شرکت‌ها در بازار سعودی برای اعضای هیئت مدیره که سابقه عضویت در هیئت مدیره قبلی را دارند، اشاره کرد و گفت رشد تقاضا نشانه‌ای از افزایش اهمیت و ارزش هیئت مدیره‌ها در روند توسعه محسوب می‌شود.

او اظهار داشت: «نکته قابل توجه در گزارش شرکت «هایدریک اند ستروگلس» این است که 48 درصد از افرادی که به عنوان اعضای مستقل در سعودی منصوب شده‌اند، مدیران عامل سابق بوده‌اند و شرکت‌ها شروع به اهمیت دادن به افرادی کرده‌اند که سابقه در مدیران اجرایی موفقیت دارند».

الترک به کاهش تعداد سعودی‌ها در هیئت مدیره شرکت‌ها از 90 درصد به 84 درصد اشاره کرد.

او گفت که شرکت « هایدریک اند ستروگلس » بیش از 70 سال است که مطالعات بازار را انجام می‌دهد و معتقد است آنچه در حال حاضر در بازار سعودی در خصوص انتصاب عضویت در هیئت مدیره شرکت‌ها اتفاق می‌افتد به ویژه با رشد اقتصاد پادشاهی عربی سعودی، بسیار دلگرم کننده و مثبت است.

وی افزود: «وقتی ایده‌ها، سوابق و تجربیات متعددی در هیئت‌ مدیره وجود دارد، باعث رشد و توسعه شرکت‌ها نه تنها در داخل کشور سعودی می‌شود بلکه در سطح منطقه‌ای و جهانی نیز می‌شود».

او افزود سعودی در زمینه رشد، توسعه و پیشرفت جاه‌طلبی بزرگی وجود دارد که به بخشی از آن دست یافته و این کشور در چندین زمینه به رتبه‌های جهانی ارتقا یافته و همواره افراد با تخصص جهانی برای عضویت در هیئت مدیره شرکت ها را جذب کرده و این برای سعودی بسیار مهم است.

این کارشناس در پایان اظهار داشت: «انتظار می‌رود سرعت تنوع در انتصابات هیئت‌ مدیره شرکت‌های سعودی به دلیل تنوع جنسیت اعضا، زن یا مرد، ملیت‌ها و سوابق و تجربیات آنها افزایش یابد و افزایش این تنوع پویایی بیشتری در توسعه و پیشرفت ایجاد خواهد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید