«وال استریت ژورنال»: سعودی در ماه اوت مذاکرات درباره اوکراین را میزبانی خواهد کرد

قرار است مذاکرات درباره اوکراین طی روزهای 5 و 6 اوت در شهر جده سعودی با مشارکت مقامات ارشد از 30 کشور جهان برگزار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» شنبه 7 مرداد خبر داد که پادشاهی عربی سعودی در اوایل ماه اوت آینده مذاکراتی را درباره اوکراین با مشارکت مقاماتی از کییف، کشورهای غربی و کشورهای در حال توسعه از قبیل هند و برزیل میزبانی خواهد کرد.

این نشریه به نقل از دیپلمات‌های شرکت‌کننده در مذاکرات افزود که قرار است این نشست در شهر جده سعودی طی روزهای 5 و 6 اوت در شهر جده سعودی با مشارکت مقامات ارشدی از 30 کشور جهان برگزار شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین در 27 فوریه گذشته از پادشاهی عربی سعودی بابت اعلام حمایت آن از صلح در اوکراین و حاکمیت آن قدردانی کرد.

در آن زمان رئیس جمهوری اوکراین از شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در مقر ریاست جمهوری اوکراین در کییف استقبال کرد.

بن فرحان در آن دیدار بر پافشاری سعودی و حمایت آن از همه تلاش‌های بین‌المللی انجام شده در جهت ایجاد راه‌کار سیاسی برای برون‌رفت از‌ بحران (اوکراین - روسیه) و ادامه تلاش‌های ریاض برای مشارکت در تخفیف تاثیرات انسانی ناشی از آن بحران تاکید کرد.

بن فرحان در آن دیدار با دیمیتری کولیبا، وزیر خارجه اوکراین نیز گفت‌وگو کرده و ضمن بررسی آخرین تحولات بحران در اوکراین، خطاب به او بر حمایت سعودی از هر آن چه در کاستن از شدت تنش‌ها و محافظت از غیرنظامیان نقش دارد، تاکید کرد.

در آن گفت‌وگوها بن فرحان همچنین حمایت ریاض از تلاش‌های جدی به‌منظور ایجاد راه‌حل‌هایی سیاسی از طریق مذاکرات و حمایت از همه تلاش‌های بین‌المللی جهت دست‌یابی به راهکار سیاسی برای برون‌رفت از این بحران را مورد تاکید قرار داد.

شایان ذکر است که در ادامه تازه‌ترین تحولات میدانی در اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور روز شنبه 7 مرداد از نیروهای اوکراینی در نزدیکی خطوط جبهه شرقی در باخموت بازدید کرده و ضمن تحسین عملکرد نیروهای عملیات ویژه اوکراین مقاومت آنها در خطوط نبرد برای دفاع از اوکراین را «قهرمانانه» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم