سعودی بار دیگر از طرف‌های درگیر در سودان خواست تنش نظامی را متوقف کنند

شاهزاده فیصل بن فرحان از طرف‌های سودانی خواست به راه حل سیاسی که تضمین کننده بازگشت امنیت و ثبات برای مردم سودان است، متوسل شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی، شامگاه شنبه 7 مرداد از طرف‌های سودانی خواست به آرامش و منافع ملی کشور خود اولویت بدهند.

وزارت خارجه سعودی اعلام کرد که فیصل بن فرحان از عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان تماس تلفنی دریافت کرده و درباره تحولات اوضاع در سودان گفت‌وگو کردند.

شاهزاده فیصل مجدداً درخواست پادشاهی عربی سعودی از احزاب و گروهای سودانی برای توسل به یک راه حل سیاسی که بازگشت امنیت و ثبات به سودان و مردم آن را تضمین می‌کند، تکرار کرد.

او همچنین بر اهمیت تعهد طرف‎‌های سودانی به روند اقدامات بشردوستانه، حفاظت از غیرنظامیان و امدادگران و ایمنی راهروهای بشردوستانه برای رسیدن کمک‌های اولیه تاکید کرد.

روز شنبه، مالک عقار، معاون شورای حاکمیت انتقالی سودان در مصاحبه‌ای با تلویزیون «آر‌تی» روسیه اعلام کرد که هیچ شرایطی برای گفت‌وگو بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع وجود ندارد و در حال حاضر اولویت، توقف جنگ است.

ارتش سودان، شامگاه شنبه نیروهای پشتیبانی سریع را به بمباران محله «الرمیله» واقع در مجاورت بخش سپاه زرهی ارتش که به کشته‌شدن 4 کودک و یک زن از یک خانواده منجر شد، متهم کرد.

در بیانیه‌ای که از سوی فرماندهی کل نیروهای مسلح سودان صادر شد، آمده است: «شورشیان پشتیبانی سریع در ادامه تجاوزهای وحشیانه خود علیه غیرنظامیان بی‌دفاع و در ادامه تلاش برای آواره کردن اجباری شهروندان از خانه‌هایشان به منظور تصرف اماکن مسکونی و استفاده از آنها برای مقاصد نظامی شامگاه شنبه محله رمیله، جنب سپاه زرهی را گلوله باران کردند که این اقدام به کشته‌شدن خانواده‌ای متشکل از 4 کودک، مادر خانواده و زخمی شدن زن دیگری در این محله منجر شد».

منابع ارتش سودان روز گذشته از کشته‌شدن 20 نفر از نیروهای پشتیبانی سریع در جریان تلاش برای حمله به نیروهای زرهی ارتش خبر دادند.

منابع ارتش سودان افزودند: «نیروهای پشتیبانی سریع مهم‌ترین نیروهای ما را با سلاح‌های زرهی مورد حمله قرار دادند».

در همین حال سفارت آمریکا در سودان روز جمعه از ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خواست، جنگ را متوقف کرده و رساندن کمک های بشردوستانه را تسهیل کنند.

سفارت در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتایج این جنگ و درگیری بسیار«وحشتناک» است و گزارش‌ها از خسارات بیشتر در میان غیرنظامیان حکایت دارد.

سفارت ایالات متحده از ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع خواست، نیروهایشان به حقوق بشر و قوانین بین المللی بشردوستانه احترام بگذارند و بین غیرنظامیان و جنگجویان تمایز قائل شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید