برگزاری نشست طرف‌های فلسطینی در مصر بدون حضور «جهاد اسلامی»

یکی از رهبران فلسطینی به العربیه: این نشست پرونده‌ آشتی ملی میان فلسطینی‌ها، سازمان جنبش آزادیبخش فلسطین (ساف) توقف هماهنگی امنیتی با اسرائیل و همه توافقات با دولت نتانیاهو مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نشست رهبران طرف‌های فلسطینی امروز یکشنبه 8 مرداد در شهر «العلمین» در شمال مصر برگزار می‌شود.

این نشست که به دعوت دولت مصر برگزار شده است با حضور محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان و تعدادی دیگر از رهبران طرف‌های ‌فلسطینی برگزار می‌شود تا به دودستگی فلسطینی‌ها پایان داده و صفوف فلسطینی‌ها را مقابل سیاست‌های جدید دولت اسرائیل متحد کند.

با وجود مشارکت اکثریت طرف‌های فلسطینی اما جنبش «جهاد اسلامی» رسماً اعلام کرد که در این نشست شرکت نخواهد کرد.

محمد الهندی، معاون دبیرکل جنبش جهاد اسلامی، اعلام کرد که جنبش از هر نشست که نتیجه آن استواری و مقاومت ملت فلسطین را افزایش دهد، حمایت خواهد کرد.

قرار است رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی که روز شنبه وارد قاهره پایتخت مصر شده، ریاست این نشست را برعهده داشته باشد.

محمود عباس بلافاصله پس از ورود به قاهره با هیئتی از جبهه مردمی فلسطین به ریاست جمیل مزهر، معاون دبیرکل این جبهه دیدار و گفت‌وگو کرد.

عباس در این دیدار بر لزوم تلاش برای موفقیت نشست رهبران طرف‌های فلسطینی و تحقق وحدت ملی تاکید کرد.

او گفت: «چالش‌های بزرگ پیش روی آرمان فلسطین است که با هدف انحلال همه پروژه ملی ملت فلسطین دنبال می‌شود به همین دلیل اتحاد همه فلسطینی‌ها و ایستادن آنها پشت سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)، که تنها نماینده قانونی ملت فلسطین است، ضروری است».

از سوی دیگر هیئت نمایندگی جبهه مردمی فلسطین نیز بر ضرورت تحقق وحدت ملی تأکید کرد و گفت که وحدت جناح‌های فلسطینی خواست مردم فلسطین و آرمان عادلانه آنها است.

در همین راستا، عصر شنبه، جلسات جداگانه‌ای بین چند فراکسیون از شرکت کنندگان در جلسه برگزار شد تا به نقاط مشترکی برسد که در جلسه گسترده امروز یکشنبه ارائه شود.

در همین حال، ولید العوض، یکی از اعضای دفتر سیاسی «حزب دموکراتیک خلق» که در این نشست شرکت کرده بود، در گفت‌وگو با «العربیه» جزئیاتی از پرونده‌های موجود در دستور کار این نشست را فاش کرد.

او گفت: «در نشست العلمین توافق بر سر دیدگاه‌های سیاسی واحد برای مقابله با دولت نتانیاهو و متوقف کردن همه توافقات قبلی با این دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت».

او افزود: «این نشست بر ضرورت تقویت مقاومت مردمی و پایداری شهروندان مقابل اقدامات خودسرانه اسرائیل و تشکیل رهبری واحد برای حمایت از آرمان فلسطین مورد بحث قرار خواهد گرفت».

العواد افزود: «پرونده آشتی فلسطین، پایان دادن به تفرقه و دودستگی و توقف هرگونه دستگیری خودسرانه فلسطینی‌ها در کرانه باختری یا نوار غزه در این نشست مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت».

او تاکید کرد: «درباره پرونده سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) و فعال کردن نهادهای این سازمان از جمله حضور در انتخابات شورای ملی فلسطین یا اجماع بر اساس مکانیسم مورد توافق، نیز بحث و تبادل نظر خواهد شد».

یکی از اعضای دفتر سیاسی حزب مردمی فلسطین اظهار داشت: «این گفت‌وگوها شامل تشدید اقدامات دیپلماتیک و سیاسی فلسطین برای محاصره دولت بنیامین نتانیاهو در تل‌آویو، مراجعه به دادگاه کیفری بین‌المللی در پرونده تخلفات رژیم صهیونیستی و توقف تمامی اقدامات امنیتی و توافقات هماهنگی مستقیم و غیرمستقیم با اسرائیل خواهد بود».

او در ادامه گفت: «نشست العلمین تلاش‌های جناح‌های فلسطینی برای مقابله با نقشه‌های اشغالگران اسرائیلی را متحد می‌کند».

العواد گفت: «با توجه به تغییرات در منطقه و وجود یک دولت تندروی اسرائیلی، ما به یک موضع واحد و متفاوت با قبل نیاز داریم و از مصر برای میزبانی این نشست تشکر می‌کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید