سازمان ملل از تخلیه 20 درصد محموله نفتکش «صافر» یمن خبر داد

پیش‌تر وزیر اطلاع‌رسانی یمن از پادشاهی عربی سعودی بابت کمک اضافی 8 میلیون دلاری آن به طرح بین‌المللی نجات و تخلیه نفتکش صافر قدردانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد تایید کرد که عملیات نجات برای تخلیه مخزن «صافر» که در نزدیکی سواحل غربی یمن در دریای سرخ توقیف شده است، به خوبی ادامه داشته و تیم‌های فنی تاکنون موفق شدند حدود 20 درصد محموله نفتی آن را به نفتکش جایگزین «یمن» (که قبلاً «ناوتیکا» نامیده می‌شد) تخلیه کنند.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد(یو ان دی پی) روز جمعه 6 مرداد در حساب کاربری خود در «X» (توئیتر سابق) نوشت: «تا سومین روز عملیات نجات، 223 هزار بشکه نفت به سلامت از مخزن صافر به نفتکش جایگزین تخلیه شده است.»

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد، افزود که تیم‌های تخصصی در پمپاژ نفت پیشرفت مداومی دارند و بنابراین آنها برای جلوگیری از هرگونه نشت نفت در دریای سرخ و «پیشگیری از آنچه می‌تواند یکی از فاجعه‌بارترین نشت‌های نفتی تاریخ بشر را رقم بزند» تلاش می‌کنند.

سازمان ملل فرآیند پمپاژ نفت از مخزن فرسوده صافر به کشتی جایگزین «یمن» (که قبلاً به نام نائوتیکا شناخته می‌شد) را سه‌شنبه گذشته 3 مرداد آغاز کرد این کار از طریق شرکت پیشرو هلندی (سمیت سالواج) در زمینه امداد و نجات دریایی انجام شد که با سازمان ملل برای اجرای این عملیات قرارداد بسته بود.

کمبود بودجه

قرار است انتقال نفت از «صافر» به نفتکش جایگزین به مدت 19 روز ادامه یابد. پس از آن فرآیند تمیز کردن مخزن و آماده‌سازی آن برای یدک‌کشی به محوطه اسقاط و فروش آن به صورت قطعه‌ای و سپس توافق بر سر مکانیزم فروش مقدار نفتی که حمل شده است، انجام می‌شود. با این حال، سازمان ملل تأیید کرد که هزینه‌های کل این عملیات همچنان از کمبود بودجه حدود 28 میلیون دلاری رنج می‌برد.

کمک اضافی سعودی

در همین زمینه، دولت یمن از بودجه اضافی ارائه شده توسط پادشاهی عربی سعودی برای حمایت از طرح هماهنگ شده سازمان‌ملل برای نجات و تخلیه ایمن مخزن نفت صافر قدردانی کرد.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن در حساب کاربری خود در «X» (توئیتر سابق) نوشت: «از پادشاهی عربی سعودی بابت کمک اضافی 8 میلیون دلاری ارائه شده به طرح نجات مخزن صافر قدردانی می‌کنیم. این مبلغ به 10 میلیون دلار دیگر که قبلاً در اواسط سال گذشته توسط سعودی برای همین طرح اهدا شده بود، اضافه خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید